Konstrukcje podatne z blach falistych
Faliste blachy do podatnych konstrukcji produkuje się z arkuszy stalowych blach, bądź też ze zwoi blach i dostarcza się je do huty. Kiedy stal jest grubsza niż 4 cm, w takim wypadku musi ona zostać dostarczona w arkuszu, natomiast kiedy jej grubość jest mniejsza od 4 cm, dostarcza się ją w zwojach. Blacha uzyskuje fale w związku z wgniataniem jej w prasach na zimno. W automatyczny sposób wykonuje się w niej otwory na śruby i to na całkowitym jej obwodzie. W kolejnym etapie nadaje się blachom odpowiedni stopień krzywizny i przycina się je ręcznie, gdy w projekcie uwzględnione zostaną ścięcia. (uprawnienia budowlane cennik)
Ochrona podatnych konstrukcji
Podatne konstrukcje zabezpiecza się antykorozyjnie zgodnie z tym, co ustalił producent. Dzieje się to najczęściej poprzez ogniowe ocynkowanie. Pokrycie standardowe cynkiem w zależności od grubości zastosowanej blachy i jej wytrzymałości mieści się w przedziale 600 – 1600 g/m2. Konstrukcja może być dodatkowo chroniona poprzez pokrycie jej warstwą polimerowej folii o minimalnej grubości 250 pm. Rury produkuje się w odcinkach o standardowych wymiarach wynoszących 6, 7 albo 8 metrów. Mogą być one jednak wytwarzane w dowolnych długościach. Podczas montowania rury łączone są poprzez użycie opaskowych złączek. Złączki te wykonuje się z karbowanej bądź gładkiej stali. (uprawnienia budowlane testy)
Obciążenia konstrukcji
Na podatne konstrukcje oddziałują zarówno stałe, jak i zmienne obciążenia. Do stałych obciążeń zalicza się własny ciężar, wyposażenia oraz parcie gruntu. Zmienne obciążenia to z kolei obciążenia od taboru samochodowego bądź kolejowego i parcie wiatru. Obciążenie od taboru jest zmiennym w czasie obciążeniem. Cechuje go powtarzalność oraz dynamiczność. Ważnym obciążeniem jest tu także obciążenie od technologicznego ruchu. Kiedy konstrukcja zagłębia się w gruncie, ogranicza się wpływ obciążeń, jakie na nią działają, i które są wynikiem dynamiki ruchu. Mowa tu o przyśpieszaniu oraz hamowaniu taboru, jak i o siłach odśrodkowych. Na działanie obciążenia na zagłębioną w gruncie konstrukcję wpływa grubość naziomu i podatność konstrukcji. To podatność właśnie sprawia, że przy zastosowaniu odpowiedniej grubości w naziomie następuje tzw. efekt przesklepienia. Obciążenie efektywne konstrukcji może w związku z tym być mniejsze niż ciężar materiału, jaki nad nią zalega. (uprawnienia budowlane 2023)
Złączki stosowane do łączenia rur
W celu łączenia rur złączki mogą cechować się różną szerokością, która zależy od średnicy rury. W związku z tym wyróżnia się złączki w czterech różnych rodzajach. Są to złączki z gładkiej blachy skręcone przy pomocy śrub, spiralnie karbowane i skręcone śrubami, spiralnie karbowane i skręcone przez tuleje śrubami oraz karbowane w sposób pierścieniowy i skręcone śrubami dla rur o rekorugowanych końcach. Etap związany z projektowaniem powinien cechować się starannością oraz dbałością o szczegóły. Realizacyjny etap natomiast powinno przeprowadzać się zgodnie z daną techniczną specyfikacją. (uprawnienia budowlane segregator)