fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Krycie dachów dachówkami

Krycie dachówkami proponuje się przeprowadzać w temperaturach nie ujemnych. W szczególnych sytuacjach da się rozmieszczać dachówki na sucho i w ujemnych temperaturach. Zanim przystąpi się do prac trzeba skończyć kładzenie powierzchni podkładowej, podczas czego musi mieć ona odpowiednie odchylenie połaci oraz faktyczne rozmieszczenie łat. (uprawnienia budowlane kontakt) Do tego trzeba zrobić obróbki blacharskie blisko okapów, w koszach, kominach, ścianach ogniowych, okienkach.

Okrywanie dachów
Okrywanie dachów

Poddasze

Obszar poddasza musi zostać dobrze wentylowany wywietrznikami, jakie są w połaciach dachowych, a do tego patrząc na rodzaj dachówek trzeba przestrzegać takich reguł:

-okrywanie dachówkami z uszczelnianiem spoin zaprawą da się robić w temperaturach większych od pięciu stopni, która musi zostać bez zmian całą dobę, (uprawnienia budowlane 2021)

-niższe krawędzie dachówek trzeba wesprzeć na desce okapowej, odchylonej pod chcianym spadkiem i okryć paskami blachy ocynkowanej o rozpiętości chociaż 20cm.

Widniejące krawędzie dachówek muszą zostać ochronione przed odpadaniem odcynkowanymi haczykami umieszczonymi w deskę okapową. Blisko gzymsu murowanego dachówki okapowe rozmieszcza się na zaprawie cementowo-wapiennej lub wapiennej. (uprawnienia budowlane program)

Krycie blachą ocynkowaną falistą

Okrywanie dachu zaczyna się od okapu, podczas czego kafle faliste muszą widnieć poza ostatnią płatew 20-30cm. Zestawienia arkuszy prostopadłe do okapu muszą zostać zrobione na zakład o rozpiętości 1-2 fal, podczas czego krawędzie kafli trzeba nitować. Pod główki nitów warto dawać podstawki z blachy ocynkowanej. Zestawienia arkuszy równoległe do okapu muszą być w przypadku spadku połaci 20% zrobione na zakład rozpiętości 15cm, a w przypadku spadku powyżej 100%, rozpiętości 10cm. W sytuacji spadków pośrednich rozpiętość zakładów musi mieścić się w granicach 10-15cm. Arkusze blachy doczepia się do płatwi drewnianych dzięki gwoździom, do stalowych śrubami albo zaczepami, łatami albo krokwiami z drewna. Pod główki gwoździ warto dostawiać krążki 15-20mm z blachy ołowianej 1,5mm, papy asfaltowej izolacyjnej zestawionej z trzech rzędów lub z blachy ocynkowanej. Kalenica musi zostać obłożona odpowiednio odchyloną blachą falistą kalenicową. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Krycie pojedyncze karpiówką

Krycie zaczynami przy okapie i finalizuje na kalenicy. Wszystkie wyżej znajdujące się rzędy krycia pojedynczego na niżej znajdującą się rozpiętość nie niższą od 15cm, a dachówki wszystkich warstw muszą zostać dosunięte co do niżej znajdujących się o połowę rozpiętości dachówki. Dachówki w stykach równoległych do odchyłki muszą zostać rozmieszczane na zaprawie i przylepione zaprawą wapienną 1:2. W przypadku spadku połaci równających się 35-50°, pozwala się na rozmieszczenie dachówek na sucho, tylko że do tego aby polepszyć nieprzepuszczalność okrycia warto umieścić pod warstwy dachówek pasy folii polietylenowej. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Rozpiętość pasów musi równać się rozmieszczeniu łat. Okrywanie na koronkę robi się tak, że zaczepia się na łacie dwa rzędy dachówek. Styki dachówek niższego rzędy równoległe muszą zostać okryte dachówkami wyższego rzędy, przesuniętymi o połowę rozpiętości dachówki. (program egzaminu na uprawnienia) Zakłady frontowe muszą równać się 14-15cm. Patrząc na potrzebną nieprzepuszczalność dachówki da się rozmieszczać na sucho albo na zaprawie. W obu sytuacjach warto jest podlepianie styków równoległych zaprawą wapienną 1:2 z dorzuceniem sierści bydlęcej albo kitu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com