fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zapewnienie pożarowego bezpieczeństwa na dachach budynków

Ludzie obecnie mają decydujący wpływ na ograniczenie możliwości pojawienia się pożaru. Mogą oni także zmniejszyć ich skutki. Pożarowe bezpieczeństwo kształtuje się na bardzo wysokiej pozycji w podstawowych wymaganiach, jakie stawia się dla budynków. Jest ono drugie w kolejności, zaraz po bezpieczeństwie konstrukcyjnym. Jego ważność spowodowana jest tym, że skutki, jakie potencjalnie może nieść za sobą pożar są kosztowne dla człowieka, środowiska oraz dla gospodarki. Mogą one być także tragiczne. Porównuje się je niekiedy do żywiołów, takich jak powódź, trzęsienie ziemi czy huragan. Na te zjawiska mamy mniejszy wpływ, niż na pożarowe bezpieczeństwo budynków. Pożary nie są z nami na co dzień, co można zawdzięczać przede wszystkim doświadczeniu w budownictwie oraz stosowanym powszechnie prewencyjnym rodzajom środków. (uprawnienia budowlane cennik) 

Zapewnienie pożarowego bezpieczeństwa na dachach budynków
Zapewnienie pożarowego bezpieczeństwa na dachach budynków

Pojawianie się pożarów

W przeszłości pożary występowały bardzo często, a czasami nawet obejmowały całe miasta. W pamiętnym opisie z „Quo Vadis” pożar w 64 roku w Rzymie spowodował, że miasto przestało praktycznie istnieć. Z kolei w latach 1966 podczas pojawienia się pożaru na terenie Londynu spłonęło aż 2/3 miasta. Pożar pochłonął 13 200 budynków oraz 87 kościołów. Pociągnął on za sobą tylko kilkanaście ofiar, jednak fakt jego pojawienia się wywołał potrzebę ustanowienia przepisów związanych z pożarową ochroną. W Polsce również ponad 160 lat temu w wyniku pożaru ucierpiało miasto Kraków.  (uprawnienia budowlane program) 

Rozwój technologii

Po roku 1989 pojawił się gwałtowny skok technologiczny, które do tej pory nie były obecne w Polsce. Wzrostowi nie towarzyszył równie szybki wzrost w posiadanej wiedzy oraz świadomości. Problem, jaki obecnie pojawia się to przestarzałość przepisów. Na przestrzeni ostatnich lat zauważa się, że coraz częściej pożary pojawiają się w obiektach, jakie wzniesiono w ostatnim 20 – leciu. Wskazuje to na pilną potrzebę nadrobienia w przepisach zaległości. Do pożaru dochodzi, gdy występują w jednej chwili trzy z czynników. Jest to tlen, paliwo oraz źródło ognia. Źródłem może być płomień, albo też wysoki poziom temperatury. Jako paliwo może służyć palny materiał bądź przedmiot. Może on ulec zapaleniu w bezpośredni sposób od płomienia. Dojść może tu także do samozapłonu bądź samozapalenia. Kiedy mamy do czynienia z większą ilością paliwa, a ogień nie będzie w pełni ugaszony, może to powodować rozprzestrzenianie się pożaru i jego rozwój.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Łatwopalne materiały

Po II wojnie światowej na terenie Polski występowały pożary, gdzie z dymem szły w całości wioski z drewnianymi budynkami, jakie miały krycie strzechą. Dokonując eliminacji materiałów łatwopalnych oraz wprowadzając jednocześnie inne wymagania odnośnie odległości minimalnych pomiędzy budynkami dokonano ograniczenia w liczbie oraz w skutkach pożarów. System ten w niezmienny sposób oraz skutecznie działał do końca 80 lat. Miało to miejsce w warunkach gospodarki zcentralizowanej, gdzie rozwiązania typowych projektów miały powtarzalny charakter, a wykorzystywane materiały były odporne na ogień i na ludzkie zaniedbania oraz błędy. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com