fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kompozycja przestrzenna

Do trudnych zadań należy stworzenie kompozycji przestrzennej dużej cementowni. Spowodowane to jest tym, że w cementowni jest dużo różnych obiektów, które różnią się od siebie m.in. wyglądem. Mowa tu m.in. o:

– dużej bryle piecowni, gdzie piece rotacyjne osiągają długość nawet 150 m,

– składach surowca i węgla,

– wysokich silosach cementu.

kompozycja przestrzenna

W trakcie projektowania należy jednocześnie łączyć obiekty, gdzie jest produkowany cement, jednocześnie pilnując, czy nie przekracza się w jakiś sposób wymagań procesu technologicznego. Przykładowe rozmieszczenie urządzeń:

– pierwszy budynek: można tam umieścić te urządzenia, które są niezbędne do wstępnego przygotowania surowca,

– drugi budynek: można tam umieścić urządzenia, które są odpowiedzialne za główny proces produkcyjny (od przygotowania mączki/szlamu do mielenia klinkieru),

– trzeci budynek: skład i pakownia gotowego produktu (uprawnienia budowlane).

Cementownia w Sztokholmie

Sztokholmska cementownia to przykład obiektu, który znajduje się w trudnym terenie. Zapotrzebowanie miasta na cement wynosiło 200 tys. ton cementu rocznie. Stąd padła decyzja o takiej, a nie innej lokalizacji. Kolejnymi czynnikami były bogate złoża surowca oraz możliwość urządzenia portu morskiego.

Cement przewozi się luzem statkami. Trafia on do silosów i pakowni w szwedzkiej stolicy. Silosy, które się tam znajdują, mogą pomieścić w sobie 28 tys. ton każdy. Są one nad wodą i prowadzą do nich dogodne drogi dla pojazdów kołowych. Obok silosów znajduje się wytwórnia zapraw mokrych.

Przykład rozplanowania obiektów cementowni

Poniżej przedstawione jest rozplanowanie cementowni, która rocznie produkuje 300 tys. ton cementu. Jest to obiekt, który znajduje się na płaskim terenie. Podstawowym środkiem transportu wewnętrznego i zewnętrznego jest kolej normalnotorowa. Podstawowe procesy produkcyjne mają miejsce w głównym budynku zakładu (testy uprawnienia budowlane).

Z kamieniołomu do składu transportuje się surowiec. Tam się go mieli i miesza z wodą. Taką mieszankę transportuje się w postaci szlamu do basenów, a następnie piecowni. W dużej hali znajduje się klinkier magazynowany. Jest on transportowany do młynów, a następnie, już w postaci cementu, do silosów, które są osobnym budynkiem. W budynku głównym znajduje się kompresorownia i podstacja elektryczna. Sprawną obsługę komunikacyjną zawdzięcza się poprzez odpowiednie ustawienie budynków pomocniczych. Mowa tu o budynkach składu węgla i gipsu, kotłowni, parowozowni, warsztatów naprawczych i elektrotechnicznych, składu materiałów, odlewni i składu paliw płynnych. Garaże i straż pożarna są przy wjeździe na teren zakładu. Cała zabudowa stanowi 16 % powierzchni cementowni (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Przemysł cementowy w Polsce

Przemysł cementowy w Polsce jest jednym z największych w Europie. W okresie powojennym zmodernizowano i rozbudowano cementownie, które już istniały, a także wybudowano kilka nowych. Tak, jak do tej pory maszyny pochodził spoza kraju (m.in. z Czech, Związku Radzieckiego i Danii), tak po wojnie zaczęto stawiać na krajowe. Cementownia Działoszyn została w prawie 100% wyposażona w polskie maszyny.

W Polsce mamy dużo cementowni. Jedną z lepiej zaprojektowanych jest ta, która znajduje się w Działoszynie. W ciągu roku produkuje się tam 1 milion ton cementu metodą mokrą. Dla porównania – w cementowni Chełm produkuje się 900 tys. ton cementu w ciągu roku (program egzamin uprawnienia 2021).  Nie da się ukryć, że są to pokaźne wyniki. Mogło do tego dojść dzięki wykorzystaniu nowych rozwiązań, a także nowej techniki realizacji. Najważniejszym czynnikiem, który miał wpływ na ten sukces było zastosowaniu większych agregatów (piece, walcarki, kruszarki).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com