fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Komin z cegły

Zazwyczaj kupujemy projekt zawierający dokładną specyfikacje. Często jednak dokonujemy zmian, aby dopasować komin do naszego domu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Od lat korzysta się z takich samych zasad przy murowaniu przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Kominy buduje się z mało nasiąkliwych i wytrzymałych cegieł. Najczęściej korzysta się z cegieł ceramicznych 10 lub 15 klasy przy przewodach kominowych. Cegły klinkierowej natomiast używamy gdy budujemy część komina widoczną nad dachem. Powierzchnia cegły jest szkliwiona, co zmniejsza jej nasiąkliwość. Odradza się zastosowania tzw. cegły dziurawki z powodu jej niskiej odporności na zawilgocenia.  Cegły silikatowej używa się natomiast do budowy kominów wentylacyjnych. W celu uproszczenia procesu wznoszenia kominów stosuje się bloczki betonowe o przekroju kołowym lub prostokątnym z wydrążonymi kanałami. (uprawnienia budowlane 2022)

Komin z cegły
Komin z cegły

Najważniejsze zasady murowania komina

Zasady murowania komina z cegły Zgodnie z zasadami przekrój przewodu kominowego, bez względu na jego przeznaczenie powinien wynosić nie mniej niż 14 x 14 cm. Stanowi to wartość ½ cegły ze spoinami (inne, nieco mniejsze wymiary maja kanały w bloczkach).W przypadku elementów o przekroju kołowym użytych do przewodu kominowego zaleca się średnicę co najmniej 15 cm.  Gdy wysokość komina nie przekracza 5 m przewody dymowe lub spalinowe powinny wynosić przynajmniej 14 x 20 cm lub 18 cm średnicy. (uprawnienia budowlane program)

Aby uniknąć wychłodzenia przewody kominowe prowadzi się w ścianach między ogrzewanymi pomieszczeniami. Docelowo powinno się je grupować czyli umiejscowić w jednym wspólnym kominie wyprowadzanym na dach. Dzięki temu możemy uniknąć późniejszych przeróbek i przebić dachu. Wzajemne ogrzewanie kanałów dymowych i spalinowych komina sprawia iż komin lepiej pracuje a my unikamy dodatkowych kosztów.  

Fundament pod kominem budujemy ze zbrojonego betonu lub z cegły pełnej. Minimalna wysokość wynosi 30 cm, należy ją jednak dokładnie obliczyć dla każdego projektu. Podobnie jak szerokość i długość, które powinny zawierać zapas 15 cm wystający z każdej strony komina.

Komin na zewnętrznej ścianie budynku

Zdarza się, iż komin jest elementem ściany zewnętrznej budynku. W takim przypadku musi znajdować się na równi ze spodem ścian fundamentowych. Każda warstwa cegieł powinna przykrywać pełnymi powierzchniami spoiny pionowe warstwy poprzedniej. Przegrody między przewodami zbudowane z cegieł w ścianach powinny być osadzone w prostopadłych względem nich ścianach zewnętrznych. Grubość przegrody pomiędzy przewodami spalinowymi a dymowymi powinna wynosić co najmniej 12 cm, między wentylacyjnymi zaś wystarczy 6 cm. Ściany zewnętrzne komina powinny posiadać grubość minimum jednej cegły aby uniknąć nadmiarowego wychłodzenia. Do izolacji strony wewnętrznej komina należy użyć wełny mineralnej grubości 6 cm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przewody wentylacyjne

Aby zminimalizować utratę ciepła na powierzchni ścian zewnętrznych komina należy zminimalizować jej powierzchnię ustawiając przewody wentylacyjne w dwóch rzędach.

Gdy ustawimy przewody wentylacyjne w grupach po 2 rzędy, na wylocie należy przebić także ściankę. Dzięki temu unikniemy wtłaczaniu powietrza do wylotów gdy zawieje wiatr. Otwory wylotowe powinny być co najmniej takie same lub większe jak wymiary przewodu. (program egzaminu na uprawnienia)

Niezwykle ważnym elementem jest tzw. czapka kominowa, która stanowi zakończenie komina. Wykonuje się ją zazwyczaj z betonu zbrojonego metalowymi prętami. Krawędzie czapki kominowej powinny wystawać minimum 10 cm poza obrys komina. Zawiera ona otwory na przewód spalinowy i dymowy. Po bokach komina, pod czapką, zazwyczaj na przeciwległych ścianach umieszcza się wyloty przewodów wentylacyjnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com