fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Katodowa ochrona żelbetowych konstrukcji

Ochrona katodowa konstrukcji żelbetowych, która stanowi aktywną formę, jaka kreuje pozytywne środowiskowe warunki wkoło i na powierzchni prętów stosowana jest w pracujących obiektach. Występują w nich trudne środowiskowe warunki, a głównie narażone są one na chlorkową korozję. Do takich obiektów zaliczyć można infrastrukturę w morskich nabrzeżach, wiadukty i mosty drogowe, produkcyjne specyficzne obiekty, podziemną infrastrukturę itp. Zgodnie z normą PN-EN 12696:2012 ujęte są w niej zapisy odnośnie wykonania katodowej ochrony z pomijaniem problemów polegających na projektowaniu. Norma przewiduje stosowanie m.in. anodowych systemów z organicznych metalowych i przewodzących powłok, jakie układa się na betonowej powierzchni.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Katodowa ochrona żelbetowych konstrukcji
Katodowa ochrona żelbetowych konstrukcji

Cechy katodowej ochrony

Do głównych cech katodowej ochrony z użyciem protektorów o konstrukcji polskiej zalicza się antykorozyjną ochronę zbrojeniowej stali z możliwością ustalenia czasu trwania czy ochronę antykorozyjną zbrojeniowej stali, która uwzględnia występowanie różnorodnych środowiskowych klas od poziomu X0 do XA3. Cechą jest również ochrona antykorozyjna stali zbrojeniowej od razu po podłączeniu cynkowego protektora, zwiększenie się alkaiczności w strefie, w jakiej podłączono protektor, możliwość użycia w nowych oraz remontowanych konstrukcjach i możliwość eliminacji podłączeń źródeł zasilania, jak i pomiarowych systemów. (uprawnienia budowlane segregator)  

Elektrody zatapiane w betonie

Użycie dyskretnych rodzajów elektrod, jakie zatapia się w betonie jest rozwiązaniem, jakie wchodzi w zakres ochrony katodowej zbrojeniowej stali. Opracowanie tego rozwiązania miało miejsce w Polsce i od roku 2012 stosuje się je w praktyce przy ziemnych pracach, jak i w nowo wznoszonych budynkach. Używa się specjalnie skonstruowane cynkowe protektory, które łączy się pośrednio albo bezpośrednio zbrojeniowymi prętami. Stosuje się tu schemat, gdzie chroniony metal łączy się z metalem o mniejszym potencje, patrząc na potencjał chronionego metalu. W tej sytuacji metal posiadający mniejszy potencjał jest anodą, na jakiej dochodzi do pojawienia się reakcji utleniania. Chroniony metal z kolei staje się katodą i trwale jest chroniony. (uprawnienia budowlane testy) 

Systemowe rozwiązania materiałowo – technologiczne

Na europejskim rynku obecnych jest wiele gotowych rozwiązań materiałowo – technologicznych o charakterze systemowym, jakie obejmują katodową ochronę żelbetowych konstrukcji. Zalicza się do nich ochronę galwaniczną i katodową. W przypadku galwanicznej ochrony powłoka jest cynkowa i natryskiwana na gorąco na betonową powierzchnię oraz punktowo, gdzie łączy się z zbrojeniem. Może mieć ona także postać anod traconych, jakie umieszcza się w bruzdach powierzchniowych niedaleko zbrojenia. Mówiąc o katodowej ochronie ma ona postać powierzchniowych metalowych siatek, jakie stanowią katodę, pasków z tytanowych siatek umieszczanych na betonowej powierzchni w bruzdach czy dyskretnych wewnętrznych tytanowych anod, jakie umieszcza się w bruzdach powierzchniowych oraz w otworach. Katodowa ochrona może mieć również postać malowanych anod. W celu ich wykonania korzysta się z organicznych przewodzących farb. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com