fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Górny koniec kołnierza

Blisko górnego końca kołnierza mur jest docinany na skos na głębokość do dwóch centymetrów i wysokość dwóch warstw cegieł, tworząc tym samym „wydrę”, która chroni przed wnikaniem wody między blachę a cegły. Żeby blacha nie odstawała od muru, zamontowuje się ją stalowymi hakami ocynkowanymi z jednoczesnym wpuszczeniem w spoiny wsporne z przodu i tyłu na dwa centymetry. W kominkach tynkowanych ponad wydrą warto stworzyć w zaprawie kapinos, aby woda mogła ciec od razy w dół, bez zatrzymywania się w spoinach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kołnierz cegła

Ze strony okapu kołnierz nakładany jest z góry na dachówki. Ze stron bocznych kołnierz nadaje się do nałożenia na dachówkę, jeśli posiada ona podłużne rowki do odpływu wody (przykładowo dachówki marsylskie), bądź również nałożony na dachówkę, jeżeli jej górna powierzchnia nie posiada rowków. Ze strony kalenicy kołnierz jest odwrócony do góry i zbliża się pod spód dachówek na drugiej łacie od komina.

Na odwróconej części nalutowana została blacha posiadająca spadek na obie strony w celu odpływu na boki. Każda z czterech wygiętych do dołu elementów kołnierza tworzy w rzucie prostokąt i jest solidnie zlutowana. Używając blachy cynkowej można obrobić dach komina nietynkowanego, przechodzącego poprzez papowe pokrycie. (uprawnienia budowlane 2021)

Ścianki zewnętrzne

Ścianki zewnętrzne górnego elementu komina pogrubiono o V4 cegły ze wszystkich stron od zewnątrz, aby uciekająca woda po kominie nie dała rady dostać się pod kołnierz z blachy i nie przeciekła tym sposobem na poddasze. Kołnierz i odgięte na dole elementy stwarzające prostokąt w planie bywają solidnie zlutowane.

Blachę w górnej części kołnierza przyczepia się hakami stalowymi ocynkowanymi z jednoczesnym wypuszczeniem w spoiny wsporne z przodu i tyłu na dwa centymetry. Wygięte na dole elementy kołnierza przymocowujemy przy użyciu gwoździ ocynkowanych do desek (albo umieszczonych kołków w betonie celowo) i główkę wszystkich gwoździ lutujemy. Od strony okapu kołnierz nakładany jest z góry na papę, jakiej obie warstwy wygina się przy kominie w górę. (uprawnienia budowlane program)

Strony boczne

Z bocznych stron blachę kołnierza układamy pomiędzy dwoma papami okrycia. Warto podczas tego przyczepić lepikiem na styku blachy i wierzchniej papy pas tkaniny (może to być merla) i namaścić lepikiem. Od strony kalenicy dolną papę wyginamy przy samej powierzchni komina w górę i na nią zakładamy kołnierz z przylutowaną blachą, która posiada spadek na obie boczne strony. Na to przyklejamy drugą warstwę i odginamy ją w górę. Do tego warto skleić lepikiem na styku blachy i widocznej papy pas tkaniny i namaścić lepikiem. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Na wierzchu komina dymowego należy ustawić czapkę betonową, delikatnie zbrojoną, zatartą na wierzchu zaprawą. Pod tą czapką umieszczamy papową izolację, taką którą używa się w murach powyżej terenu. Wierzch komina wentylacyjnego warto wykończyć czapką, która będzie okrywać wylot od góry, ze zrobieniem poniżej wylotów bocznych. Jeśli w jednym z kominów widać kanały wentylacyjne i dymowe, to te wentylacyjne zakańczamy wylotami bocznymi około 30 cm poniżej czapki, żeby ochronić je przed dostaniem się dymu.

Eliminacja szkodliwych ruchów powietrza

Aby zlikwidować niekorzystne ruchy powietrza, które przeszkadzają w wylocie  gazów z kanałów wentylacyjnych i dymowych, oraz we wzmożeniu funkcjonowania ssącego używane bywają w konkretnych przypadkach blaszane czy betonowe nasady kominowe. Zanim zaczniemy murować należy prawidłowo ustalić punkty kanałów na planach i wykonane rysunki w płaszczyźnie pionowej, z określeniem ich startu, wlotów, załamań i innych cech. Warto również zrobić rysunki trzonów K-minowych, obrobienia kominów ponad dachem i zakończenia górnego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ponieważ wiązanie cegieł w murach z kanałami potrafi być dosyć uciążliwe i zazwyczaj wymaga osobnego rozwiązania, należałoby je stworzyć poprzez kierownictwo robót. Nie warto tu liczyć na murarzy, którzy nie są odpowiednio wyszkoleni.

W przypadku murów z kanałami dymowymi nie poleca się stosowania cegieł dziurawek. Ścianki kanałów muruje się zazwyczaj na identycznej zaprawie, co sąsiednie części muru. Wnętrza kanałów ceglanych warto stawiać na pełne spoiny. Co 5-6 warstw wygładza się powierzchnie kanału, pocierając szmatką umoczoną w rzadkiej glinie, inaczej nazwanej – zupie. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com