fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Jak wpływa roślinność na kamienie?

Jak wpływa roślinność na kamienie?

Roślinność, która pojawia się na kamieniach negatywnie oddziałuje nie tylko na sam wygląd, ale też na ich trwałość. Szczególnie szkodliwe działania widać na wapieniach. Na początkowo gładkiej powierzchni zaczynają pojawiać się pyłkowate plamy, które są utworzone przez mikroskopijnych rozmiarów porosty, a później przez mchy. Zaczynają wytwarzać się chemiczne kwasy, w szczególności C02 (uprawnienia budowlane 2021). Powodują one szkodliwe chemiczne reakcje, a wchodzące w szczeliny oraz pory korzenie mchów ułatwiają procesy niszczenia. Granit składa się przede wszystkim ze skalenia, który ma postać plagioklazu kwaśnego oraz ortoklazu, z łyszczyka i kwarcu, a czasami także z augitu i hornblendy. Są one spojone ze sobą krystalicznymi powierzchniami i razem tworzą krystaliczna ziarnistą masę. Ilość danych składników jest różna.

wpływa roślinność na kamienie
wpływa roślinność na kamienie

Granity

Granity, które wydobywały się z ziemi torowały drogę sobie poprzez innego rodzaju skały. Z tego względu większe granity tworzą pokrywy i kopuły a mniejsze kłęby i żyły. Nieraz można natrafić na granitową skałe o jednorodnej wielkiej bryle. Przykładem może być cokół wokół pomnika Piotra Wielkiego, znajdującego się w Leningradzie (program uprawnienia budowlane).

Zastosowanie granitu

Granit ma bardzo wiele zastosowań. Jest używany na licówkę przy ścianach zewnętrznych monumentalnych budowli, na cokoły przy pomnikach, jako licówka filarów, mostowych przyczółków i izbic, na dekoracyjne kolumny itp. W drogowym budownictwie znajduje zastosowanie na tuczeń, krawężniki czy kostkę. Bardzo duże złoża granitu znajdują się w Polsce w Tatrach, na południu Śląska, a przed wszystkim Dolnego Śląska (uprawnienia budowlane – egzamin).

Tatrzańskie granity o szarej barwie i średnioziarnistej budowie są wydobywane do lokalnych celów, w niewielkim zakresie między innymi pod Zakopanem. Nie jest to zbyt dobry typ surowca więc nie eksploatuje się go na przemysłową skalę, także ze względu na trudność w dostępnie do złóż. Na terenie Dolnego Śląska znajduje się wiele kamieniołomów jasnoszarego i różowego granitu. Jasnoszary granit wydobywa się w powiecie nyskim. W przypadkach szczególnych stosuje się czarne szwedzkie granity, różowe i czarne włoskie, różowe finlandzkie lub różowe czeskie.

Cechy granitu

Granit jest bardzo dobrze wytrzymały i twardy (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Można go poddać obróbce i pięknie wypolerować. To, jak trwały będzie granit, zależy od jego gatunku. Jeżeli jest drobnoziarnisty i posiada znaczną ilość rozłożonego równomiernie kwarcu oraz mniej miki, taki granit będzie trwalszy. Dobre odmiany granitu opierają się od wielu lat atmosferycznym wpływom. Granity, które wydobywa się z nadwietrzałych zewnętrznych części skał wykazują się małą odpornością na mróz.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com