Izolacja termiczna budynku
Aby budynek jak najlepiej spełniał swoje funkcje, należy zadbać o jego odpowiednią izolację. W tym celu, najlepiej już na etapie planowania budowy, należy wybrać odpowiednie materiały i technologie, które jak najefektywniej pozwolą uzyskać pożądane efekty. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych materiałów, które możemy zastosować z uwzględnieniem specyficznych warunków i wymogów naszego budynku. Odpowiednia izolacja termiczna pozwala m.in. zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ponadto zwiększa komfort użytkowania. Izolacja termiczna pozwala zniwelować skutki tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło „ucieka” z budynku.
Sprawdź co jeszcze znajdziesz na naszym blogu: http://uprawnienia-budowlane.com/blog/ oraz na stronie: /http://uprawnienia-budowlane.com/
Izolację termiczną możemy przeprowadzić poprzez szereg różnych działań, np. ocieplenie ścian zewnętrznych (z zewnątrz lub od strony wewnętrznej); docieplenie ścian działowych i wewnętrznych, ocieplenie poddaszy, stropów, dachów i podłóg.
Materiały wykorzystywane do izolacji
W celu stworzenia izolacji wykorzystuje się materiały, które wykazują właściwości izolacyjne. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane to m.in.: wełna mineralna skalna i szklana, w postaci płyt, mat, otulin, granulatów itp.; styropian oraz styrodur – najczęściej w formie płyt, ale również pustaków; pianka poliuretanowa, szkło piankowe.
Każdy z wyżej wymienionych materiałów wymaga odpowiedniego użycia, aby spełniał swoją funkcję. Wełny mineralnej nie używamy np. w warunkach wilgotnych, gdyż w przypadku kontaktu z wodą, traci swoje właściwości. Za to w sytuacji, gdy chcemy ocieplić fundamenty, które mają kontakt z wilgocią i są bardziej narażone na uszkodzenia, warto wykorzystać styropian lub styrodur. Dodatkowym plusem jest również fakt, iż oprócz głównie pożądanych właściwości izolacyjnych, stosowane materiały mogą spełniać jednocześnie inne funkcje, np. akustyczne, hydroizolacyjne.
Izolacja obiektów istniejących
Możliwe jest stworzenie izolacji termicznej przy budynkach już istniejących, jednak wiążę się to z wyższymi kosztami, spowodowanymi np. koniecznością rozkopywania fundamentów.