fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są balkon i loggia

  • Balkon – jest to element architektoniczny. Ma za zadanie urozmaicenie wyglądu elewacji. Przede wszystkim pełni jednak funkcję tarasu. Można na nic  czytać, leżeć, biesiadować, odpoczywać. Balkon podnosi wartość mieszkania. Minimalne wymiary balkonu nie są usankcjonowane przepisami prawnymi. Jednakże wygodne korzystanie z balkonu możliwe jest gdy ma on szerokość 1,5 m i długość 1,8m. Wymiary te umożliwiają ustawienie stolika, leżaka, krzeseł itd.
  • Loggia – jest to element konstrukcyjny stanowiący alternatywę dla balkonu. Caraz częściej możemy go spotkać w nowoczesnym budownictwie. Jest to rodzaj wnętrza, otoczony ścianami z trzech stron. Dwiema ścianami bocznymi i ścianą z tyłu. Strona frontowa ograniczona jest barierką lub szkłem. Ta forma architektury zaczerpnięta jest z Włoch. Łączy ogród zimowy i balkon. Podobnie do balkonu loggia może pełnić funkcję wypoczynkową. Loggia którą zabudujemy stanowi doskonałe miejsce dla zwierząt.
Zasady projektowania balkonów i loggi
Zasady projektowania balkonów i loggii

Zasady projektowania balkonów i loggii

Płyta balkonu jest wykonana najczęściej z żelbetu. Jest to płyta  wspornikowa zamocowana jedną krawędzią. Jest przedłużeniem stropu międzykondygnacyjnego. Może być monolityczna lub prefabrykowana. Ten element architektoniczny jest jednym z najbardziej obciążonych elementów konstrukcyjnych. Wpływają na niego w dużym stopniu warunki atmosferyczne. Dlatego też balkon należy projektować w taki sposób, aby przenosił on obciążenia ekstremalne, długotrwałe. Musi wytrzymywać różnice temeratur, zwykle w zakresie -30ºC do +80ºC. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Balkony i loggie należy projektować również w taki sposób, aby przeciwstawił się oddziaływaniom wilgoci. Jest to bowiem element narażony na działanie deszczu i ciśnienia pary wodnej. Dodatkowo należy również wziąć pod uwagę mróz. Jest to dosyć istotne obciążenie, ponieważ lód ma działanie rozsadzające. Ponadto należy pamiętać o zróżnicowanej rozszerzalności cieplnej materiałów z których wykonane są poszczególne warstwy balkonu. Agresywne działanie środków czyszczących również może negatywnie wpływać na balkon. Nie na samą jego konstrukcję, ale zdecydowanie ma wpływ na warstwy wykończenia. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Wszystkie te obciążenia wpływają na to że przy projektowaniu balkonu czy loggii należy wziąć pod uwagę materiały kompatybilne względem siebie. Najlepiej jeśli są one zestawione w gotowe, sprawdzone już systemy. (testy uprawnienia budowlane)

Zastosowanie dobrych, sprawdzonych systemów nie jest jednak gwarancją sukcesu wykonania prawidłowego balkonu. Firma wykonująca prace musi trzymać się technologii wykonania. Wykonawcy często nie stosują się bowiem do zaleceń producentów. Konsekwencje takiego wykonania nie są widoczne od razu. Zazwyczaj można je zauważyć po kilku miesiącach. Jeśli więc chcesz mieć prawidłowo wykonany balkon zadbaj o to, aby wykonany był spadek, aby zachowane były minimalnej grubości izolacji i innych warstw, aby wykonane były przerwy technologiczne.

Częstym błędem jest również nieprawidłowy montaż balustrady. Najlepszym rozwiązaniem jest jej zamocowanie do ścian lub do czoła płyty balkonowej. Mocowanie balustrady do płyty balkonowej od góry jest z reguły problematyczne. Warto unikać takiego rozwiązania, aby nie przerywać izolacji.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com