Impregnaty wodne czyli wodorozcieńczalne są coraz bardziej popularnym środkiem, którym możemy zabezpieczyć drewno. Ich głównym nośnikiem jest woda, ale producenci dodają również żywice akrylowe, woski lub żywice alkaidowe. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Jedną z zalet tego produktu jest brak zapachu podczas malowania, szybkie schnięcie, spora wydajność oraz brak szkodliwych wyziewów czyli możemy je stosować zarówno na zewnątrz jak i w środku domu. Kolejnym atutem będzie możliwość pokrywania takim impregnatem świeżego jeszcze mokrego drewna. Doskonale wniknie on w strukturę drewna, zabezpieczając go przed działaniem wilgoci i grzybów. Może być z powodzeniem stosowany do różnych rodzajów drewna. Nie zalecamy jednak stosowania go na wyschnięte, stare drewno, ponieważ impregnaty wodorozcieńczalne mogą spowodować jego popękanie w wyniku nasiąkania wilgocią z takiego preparatu. Kiedyś takie preparaty nie cieszyły się dobrymi opiniami, ponieważ nie były one odporne na deszcz, pod wpływem ulewy „wymywały się” z powierzchni altan i mebli. Obecnie producenci ulepszyli swoje impregnaty i ich trwałość jest na równi z rozpuszczalnikowymi impregnatami. Dlatego z powodzeniem możemy ich używać nie martwiąc się o ulewy. Co możemy malować takim środkiem ? Przede wszystkim wszystko na zewnątrz czyli altany, pergole, place zabaw, ale również świetnie sprawdzi się wewnątrz mieszkania b zabezpieczyć drewniany strop, deskę podłogową i boazerie.
Impregnat rozpuszczalnikowy
Kolejną grupą impregnatów będą te rozpuszczalnikowe, przeznaczone do impregnacji elementów drewnianych na zewnątrz domu. Nie nadają się do wnętrza ze względu na dużą zwartość duszących intensywnych zapachów rozpuszczalnika. (uprawnienia budowlane) Chociaż produkują szkodliwe opary, są bardzo skutecznym środkiem pod względem ochrony przed nasiąkliwością drewna, promieniowaniem UV oraz insektami. Bardzo szybko wnikają w strukturę drewna i wysychają pozostawiając dość suchą powierzchnię. Na czym możemy go użyć ? Doskonale nada się do stosowania na starym i już nieco wyschniętym drewnie w ogrodzie. Możemy nim pokryć stary płot, starą szopę lub podbitkę dachową. Na rynku producenci oferują impregnat w formie bezbarwnej jak i kolorowej. Po aplikacji, konieczne będzie zabezpieczenie pomalowanej powierzchni lakierem lub olejem. (program egzaminu na uprawnienia)
Ile warstw powinniśmy nakładać
Jeśli zamierzamy impregnować drewno preparatem koloryzującym, które jest narażone na działanie warunków atmosferycznych – konieczne będzie pokrycie takiego elementu co najmniej trzema warstwami. (akty prawne uprawnienia budowlane) To jedyny sprawdzony sposób by uniknąć szarzenia i blaknięcia drewna wystawionego na promienie słoneczne. Specjaliści i producenci zalecają, by jako pierwszą warstwę zastosować impregnat bezbarwny, który posłuży nam jako podkład ochronny. Dwie następne warstwy powinny być już docelowym impregnatem koloryzującym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)