fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grzejnik akumulacyjny i jego działanie

Elektryczne piece to najczęściej sprzęty kojarzące się z bardzo wysokimi kosztami, jakie musimy ponieść w związku z wykorzystywaniem energii elektrycznej. Jest to dość błędne przekonanie, ponieważ pamiętać należy, że wiele zależy od systemu grzewczego, jaki jest to tego wykorzystywany. Jeżeli więc odpowiednio dobierzemy taryfę oraz grzejnik z pewnością obniżymy koszty z tym związane. Najważniejszym pozostaje to, by zapewnić instalację elektryczną, która umożliwi nam podłączenie w każdym jednym pomieszczeniu grzejnika. Sprawdźmy, jakie rodzaje grzejników akumulacyjnych mamy i który najlepiej wybrać.    (uprawnienia budowlane segregator)  

Grzejnik akumulacyjny

Działanie

Grzejnik akumulacyjny jest to rodzaj pieca zasilanego prądem elektrycznym. Charakteryzuje się on tym, że ma bardzo dużą pojemność cieplną. Różni się od klasycznych kaloryferów głównie tym, że bardzo szybko jest w stanie oddać energię termiczną do pomieszczenia. W swojej budowie posiada bufor, który jest niezbędny w zakresie akumulowania ciepła. Dodatkowo w jego budowie wyróżnić możemy także bloczki oraz cegły, które otaczają grzałkę. Całość grzejnika pokryta jest materiałem izolującym. Jeżeli pobieramy tani prąd, wówczas grzejnik rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, by następnie oddać całe ciepło, które zgromadził. Elementy grzewcze, które zawiera są wbudowane. Oddawanie ciepła nie odbywa się więc w sposób bezpośredni. Elementy wbudowane, które były już wcześniej wspomniane, takie jak cegła szamotowa czy kamień nagrzewają się i powoli oddają ciepło do naszych pomieszczeń. W budowie takiego grzejnika mamy do czynienia z wbudowanym wentylatorem, który wraz z zewnętrzną izolacją pozwala na regulowane oddawanie ciepła do naszego domu. Procesami, które są wykorzystywane do oddawania ciepła przez grzejnik akumulacyjnych są konwekcja oraz promieniowanie. W bardziej nowoczesnych rodzajach grzejników akumulacyjnych zamiast wbudowanej cegły mamy maty z naturalnego kamienia. Mają one jedynie charakter dekoracyjny, ponieważ niestety nie są w stanie aż tak dobrze oddawać ciepła do pomieszczeń jak cegła.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Rodzaje

Wśród rodzajów grzejników akumulacyjnych możemy wymienić:

  • Grzejnik akumulacyjny statyczny – jego działanie opiera się na promieniowaniu i w taki sam sposób oddawane jest ciepło. Średnio taki piec o mocy 2,4 kW kosztuje 2000 zł.
  • Grzejnik dynamiczny – w tym przypadku obieg powietrza reguluje wentylator. Wlot i wylot powietrza znajduje się na dole grzejnika, dzięki czemu nie działa tutaj konwekcja. Można więc w pełni kontrolować ilość ciepła, które zostaje do naszych pomieszczeń oddawane. Średnia cena takiego pieca o mocy 2,2 kW wynosi 2500 zł.
  • Grzejnik statyczny i dynamiczny – w przypadku tych grzejników ciepło jest przekazywane przez promieniowanie. Jeżeli chodzi o całość ich działania to bardzo często dodatkowo wspomaga je wentylator.
  • Grzejnik konwekcyjny – działa na zasadzie konwekcji, a więc w taki sposób, że chłodne powietrze jest kierowane od dołu do grzejnika, gdzie podgrzewa się i wypływa górą. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zalety i wady

Wśród głównych zalet grzejników akumulacyjnych zaliczyć należy:

  • brak centralnego kotła grzewczego;
  • brak konieczności montażu systemu rurowego;
  • nie trzeba montować żadnych pomp i zaworów rozdzielających czynnik grzewczy w mieszkaniu;
  • wysoka sprawność energetyczna urządzenia;
  • ekologiczność ogrzewania – jeżeli wykorzystujemy do tego celu odnawialne źródła energii;
  • łatwość obsługi.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Wśród wad grzejników akumulacyjnych należy wskazać:

  • wysokie koszty zakupu urządzeń oraz eksploatacji – niektóre rozwiązania są nie tylko tańsze, ale także bardziej ekologiczne;
  • duża bezwładność ogrzewacza przez bardzo długi czas nagrzewania;
  • duży ciężar grzejników akumulacyjnych;
  • jeden grzejnik ogrzewa tylko jedno pomieszczenie, więc nie ogrzeje nam w całości wszystkich domowych pomieszczeń;
  • jeśli prąd elektryczny nie pochodzi z OZE, bilans CO2 grzejników akumulacyjnych jest szczególnie niezadowalający, zwłaszcza pod kątem środowiskowym.  (uprawnienia budowlane program) 
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com