fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Glinowy rodzaj cementu

Cement glinowy, inaczej nazywany topionym, produkuje się z minerałów (uprawnienia budowlane 2021). Są to tzw. bauksyty. Jest on znany również pod nazwą Alka-Elektro. Ma czarną barwę i dużą wytrzymałość w krótszym czasie, niż portlandzki cement. Wykazuje się odpornością na oddziaływania kwasów. Stosuje się go przy konstrukcjach budowlanych, kiedy chce się osiągnąć w krótkim czasie pełną wytrzymałość. Można go stosować także w przypadku, gdy istnieje konieczność betonowania w warunkach atmosferycznych, gdzie temperatura wynosi mniej niż 0°C, oraz gdy zachodzą inne chemiczne wpływy. Beton z glinowego cementu po upływie 1-3 dni ma wytrzymałość taką, jak portlandzki beton marki 250 po 28 dniach. Do betonu z glinowego cementu nie dodaje się żadnych innych rodzajów cementów oraz wiążących materiałów. Przed okres 12 miesięcy glinowy cement nie ulega wietrzeniu.

Glinowy rodzaj cementu
Glinowy rodzaj cementu

Co wpływa na jakość zaprawy?

Na jakość zaprawy wpływ wywiera także piasek oraz woda (program na uprawnienia budowlane w wersji android). W zależności od rodzaju robót stosuje się odpowiedni rodzaj cementowej zaprawy. Najczęściej cementowe zaprawy wykorzystuje się do bardziej obciążonych murów, filarów, wiązar dachowych czy do oporów pod stropowe belki. Zastosowanie znajdują także przy remontach wewnątrz budynków np. przy pęknięciach, murach narażonych na wilgoć, w przypadku podmurowania fundamentów, a także do wykonania podłóg, schodów, płyt dachowych itp. Chcąc osadzić stalowe elementy w murach, żelbetach czy betonach, takie jak np. kotwie, balustrady czy szyce, także możemy użyć do tego celu cementową zaprawę.

Zaprawy z hydraulicznym wapnem

Zaprawy z hydraulicznym wapnem rzadko znajdują zastosowanie w budownictwie (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Hydrauliczne wapno jako spoiwo otrzymuje się z wapiennych wypalanych margli, w temperaturze wynoszącej ok. 900°C. Gaszenie wapna trwa około dwa tygodnie i odbywa się metodą „na sucho”. Początek wiązania się zaprawy występuje już po upływie kilku godzin a jego zakończenie po upływie 4 tygodni. Zaprawa staje się odporna na wodę dopiero po 5 dniach od rozpoczęcia wiązania.

Zaprawy wapienno – cementowe

Zaprawy wapienno – cementowe są częściej stosowane w branży budowlanej niż cementowe zaprawy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Dodając niewielką ilość wapna do tłustych cementowych zapraw nieco opóźnia wiązanie i zwiększa plastyczność. Jest to pożądane podczas wykonywania robót budowlanych. Chudy rodzaj cementowej zaprawy jest wytrzymały, kiedy dodamy do niego odpowiednią ilość wapiennego mleka. Przy murarskich robotach używa się wapienno – cementowej zaprawy w stosunku 1:2:10, a przy tynkarskich robotach 1:1:7.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com