Filtry powietrza w wentylacyjnych centralach
W sposobach oceny użytkowych parametrów filtrów powietrza nastąpiło wiele zmian. Każdy z budynków, jaki wzniesiony został po 31 grudnia 2020 musi spełniać wysoki stopień standardów związanych z energooszczędnością. Seria norm PN-EN ISO 16890:2017-01 opisuje filtrację powietrza dla wentylacji. Filtry powietrza mają w związku z tym odpowiednią klasyfikację. Warto zwrócić uwagę na użytkowe parametry filtrów powietrza, odnosząc się do aerozolu w zakresie stałych cząstek, których wielkość wynosi w przedziale od 0,3 pm do 10 pm. (uprawnienia budowlane cennik)
Filtracja powietrza ujęta w normach
Do użytkowych wskaźników podstawowych związanych z filtrami powietrza zalicza się skuteczność filtrowania oraz opór związany z przepływem. Parametry te zależą od właściwości powietrza, jakie przepływa, od właściwości pyłów oraz od strukturalnych parametrów filtru. Na strukturalne parametry wpływa konstrukcja filtru i właściwości użytego filtracyjnego materiału. Poziom skuteczności filtru to parametr, jaki określa zdolność filtra do oczyszczenia powietrza z zanieczyszczeń. Opór związany z przepływaniem powietrza przez filtr bardzo istotnie wpływa na dobranie urządzeń, jakie wprowadzają powietrze w ruch podczas przepływu przez filtrującą przegrodę. W związku z wymaganym stopniem doprowadzanego czystego powietrza albo odprowadzanego przez wentylacyjne instalacje z pomieszczeń stosuje się różne filtracyjne układy. Projektuje się je w oparciu o użytkowe parametry filtrów powietrza, które określa się w czasie badań. (uprawnienia budowlane program)
Wysoki standard energooszczędności
Dyrektywa Unii Europejskiej 2010/31/WE mówi, że budynki wzniesione po dacie 31 grudnia 2020 muszą spełniać wysoki poziom standardu związanego z energooszczędnością. W związku z tym takie nowe budynki cechują się prawie zerowym zużyciem energii. Pojawia się tu więc ryzyko, że wraz z dążeniem do energooszczędności przyniesie to negatywny wpływ na wewnętrzny klimat w pomieszczeniach oraz na jakość powietrza. Duże znaczenie mają tu badania odnośnie optymalizacji działań oraz wykorzystywania w racjonalny sposób systemów wentylacyjnych, filtracyjnych oraz klimatyzacyjnych powietrza w środku budynków. Na zurbanizowanych terenach człowiek narażony jest na wdychanie chemicznych substancji, które mają postać pyłów, gazów oraz pary. Nieodpowiednie warunku w środku budynków mogą powodować zdrowotne dolegliwości. (uprawnienia budowlane segregator)
Oczyszczanie powietrza
Chcąc zapewnić powietrze na odpowiednim poziomie jakości w pomieszczeniach na zurbanizowanym obszarze wymaga się odpowiedniego oczyszczania powietrza w wentylacyjno – klimatyzacyjnych centralach budynku. System związany z klasyfikacją filtrów opiera się na skuteczności filtracji, jaka odnosi się do danych wielkości pyłowych cząsteczek, tworzenia testowego aerozolu, czy do aparatury i tworzenia badawczego stanowiska. Nie bez znaczenia jest metoda badania skuteczności filtracji i oporu związanego z przepływem czy metoda polegająca na kondycjonowaniu filtru w celu wyznaczania testowej minimalnej przedziałowej filtracyjnej skuteczności. Wymagania odnośnie stosowanych metod badawczych oraz zasad klasyfikowania filtrów powietrza, jakie stosuje się w wentylacyjnych i klimatyzacyjnych instalacjach określone są w europejskich normach, które wdraża się jako polskie. (uprawnienia budowlane 2023)