fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System drenarski

Drenaż jest to cały system, który ma za zadanie odprowadzenie wody, która znajduje się w gruncie w dalekiej odległości od budynku. Najczęściej kojarzy nam się z rurą, która jest po prostu umieszczona w gruncie. Jednak jest to błędne myślenie, ponieważ drenaż jest całym systemem, który by odpowiednio spełniał swoją funkcję musi dobrze działać. Oczywiście możemy wykonać przysłowiowe umieszczenie rury w wykopie i zasypanie jej fundamentami, jednak musimy mieć świadomość, że jest to półśrodek. Należy mieć na uwadze, że drenaż ma zabezpieczyć nasz budynek przed wodą gruntową. Na to, jak powinien być wykonany ma wpływ wiele elementów, m.in. rodzaj gruntu czy też sposób posadowienia budynku. (uprawnienia budowlane kontakt)

System drenarski

Drenaż fundamentów

Niezbędna jest pełna ochrona fundamentów przed przedostawaniem się do nich wody. Nie chcemy przecież stworzyć wręcz idealnego środowiska dla rozwoju pleśni i grzybów, które mogłyby uszkodzić całą konstrukcję budynku.  (uprawnienia budowlane program) Możemy zastosować w tym przypadku szczelną barierę, którą z pewnością będzie hydroizolacja. Możemy także wybrać sposób, który opiera się na blokowaniu przepływu wody z gruntu do fundamentów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wdrożyć w życie oba te rozwiązania, jednak z pewnością musimy liczyć się ze znacznie wyższym kosztem całego przedsięwzięcia. Najlepiej określić na etapie projektowym, jaka ochrona w zakresie konkretnego budynku jest absolutnie niezbędna. Radzilibyśmy, by hydroizolację potraktować jako zupełny standard. Znacznie lepiej zainwestować w nią najpierw, ponieważ w głównej mierze to właśnie ona powstrzymuje wodę nawet kilka lat przed wnikaniem w ławy fundamentowe. Możemy ją zastosować w przypadku różnego rodzaju gruntów. Jednak z pewnością samo zastosowanie hydroizolacji nie jest wystarczające. (uprawnienia budowlane 2022)

Istota systemów drenarskich

Musimy mieć świadomość niejako podstępności wody gruntowej. Tego typu woda może wystąpić nawet między ziarenkami gruntu. Nie oznacza to, że wypełni je całkowicie. Jest to tzw. woda utrzymująca, która co prawda nie ma wysokiego ciśnienia, jednak może z powodzeniem wsiąkać w dół albo być podciągana w górę. Niewykluczone, że w niektórych przypadkach może wypełnić wszelkie wolne przestrzenie. Wówczas nazywana jest wodą pod ciśnieniem atmosferycznym, ponieważ wywiera niewielkie, ale jednak ciśnienie na poszczególne obiekty. Dlatego wykonanie drenażu właśnie z tego punktu widzenia jest absolutnie niezbędne, ponieważ jedynie odpowiedni drenaż może taką wodę zatrzymać. Może zatrzymać także tzw. napięte zwierciadło wody gruntowej, czyli takiej wody, która ma znacznie wyższe ciśnienie niż to atmosferyczne. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Nie tylko hydroizolacja

Wskazuje się więc, że sama hydroizolacja nie wystarczy do tego, by taką wodę zatrzymać. Nie jest na tyle silna, by zrobić to sama. Mowa przede wszystkim o przestrzeniach drobnych, w których występuje. Jedynie odpowiednio skonstruowany i wykonany system drenarski może taką wodę zatrzymać i nie doprowadzić do nasiąkania wodą gruntową fundamentów.    (program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com