fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Farma fotowoltaiczna – czy to się opłaca?

Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki wielu przedsiębiorców zdecydowało się na budowę farmy fotowoltaicznej. Przede wszystkim nie skłoniła ich do tego jedynie sama jej popularność, ale także i ogólne podejście do życia i środowiska naturalnego. Nie da się ukryć, że fotowoltaika to czyste oszczędności. Jeżeli jednak jesteś jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej budowy farmy fotowoltaicznej powinieneś dokładnie wiedzieć, z jakim rodzajem inwestycji masz do czynienia. Sprawdźmy, jaką jeszcze należy posiadać wiedzę w przypadku farm fotowoltaicznych.   (uprawnienia budowlane segregator)  

Farma fotowoltaiczna

Czym jest?

Farma fotowoltaiczna jest pewnym rodzajem elektrowni słonecznej na danym obszarze. Jest to teren, na którym możemy zauważyć zainstalowane panele słoneczne, ale także i inwertery oraz inne elementy konstrukcyjne. Celem farmy fotowoltaicznej jest zamiana energii, która dociera do nas bezpośrednio ze Słońca w energię elektryczną. Tak powstały prąd pozwala nam wykorzystywanie go nie tylko na danym terenie farmy, ale także i w innych miejscach. Wszystko za sprawą możliwości przesyłu pozyskanego prądu do sieci energetycznej. Można także tego typu energię zmagazynować w akumulatorach, co pozwoli na jej wykorzystywanie przez wiele dni. Mowa zwłaszcza o miejscach, które najczęściej są mało nasłonecznione.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Wymagania

Najważniejszym krokiem do możliwości stworzenia elektrowni fotowoltaicznej jest złożenie pozwolenia na jej budowę. Takie pozwolenie można uzyskać u starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym ma ona powstać. Jeżeli już udało nam się otrzymać pozwolenie na budowę, wówczas musimy przygotować projekt budowlany. Niezbędne będzie także przygotowanie odpowiednich warunków przyłącza instalacji, które można uzyskać w wyniku złożenia wniosku, który zawierać będzie parametry planowanej farmy. O czym należy pamiętać w przypadku budowy takiej farmy? Przede wszystkim pamiętajmy, że tego typu teren może być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak jest, wówczas niezbędne będzie uwzględnienie zawartych w nim wytycznych. Nie da się ukryć, że czasami będzie ona uzależniona od uzyskania pozytywnej decyzji środowiskowej. Mowa o takiej sytuacji, w której jej teren jest zlokalizowany na obszarze, który podlega różnym formom ochrony przyrody oraz wtedy, gdy znajduje się on w otulinie takiego rejonu. Kolejno należy zgłosić się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jest to konieczne po to, by uzyskać koncesję na produkowanie energii, pochodzącej ze źródła odnawialnego. Jeżeli spełnimy wszystkie wymogi, wówczas możemy dokonać jej rejestracji na Towarowej Giełdzie Energii. Dopiero wówczas można ją uruchomić.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Na co uważać?

Nie da się ukryć, że farma fotowoltaiczna nie od razu przyniesie nam zyski.  (uprawnienia budowlane program) Nie należy więc nastawiać się na nie automatycznie. Najczęściej takie zyski przynosi nam ona dopiero po 10 bądź 11 latach. Rentowność takiej inwestycji jest na poziomie około 9%. Należy więc przede wszystkim pamiętać, aby teren, na jakim będzie nasza farma był odpowiednio nasłoneczniony. Najlepiej więc wybierać wśród terenów płaskich, bez drzew oraz z linią średniego napięcia, która przez niego przebiega. Najczęściej do celów farm fotowoltaicznych wykorzystuje się tereny, które są nieużytkami rolnymi i mają co najmniej 2 ha. Nie należy zapominać, że inwestor, który będzie pozwalał dysponować nieruchomością powinien mieć tytuł prawny. Wszelkie szczegóły dotyczące założenia farmy fotowoltaicznej powinny być odpowiednio skonsultowane ze specjalistami, by nie narazić się nie tylko na dodatkowe koszty, ale także i na niepotrzebnie stracony czas.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com