fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy budowlane z traconymi szalunkami

Inwestorzy wykonujący w staranny sposób fundamenty budynków mogą używać styropianowych kształtek w celu stworzenia szalunku pod fundamentowe ławy. Technologia związana z traconym szalunkiem stosowana jest także w czasie budowania fundamentowej płyty. W tym wypadku twardy ekstrudowany polistyren bądź fundamentowy styropian układa się pod płytą jako termoizolacyjna warstwa. Ustawione w pionowy sposób termoizolacyjne elementy tworzą brzegową izolację dla płyty. W środku kładzie się zbrojenie, a czasami również hydroizolację. W kolejnym kroku na fundamentową płytę układa się beton. Rozwiązanie to powszechnie stosuje się w pasywnym budownictwie i w domach powstałych z zastosowaniem styropianu.(uprawnienia budowlane)  

Elementy budowlane z traconymi szalunkami
Elementy budowlane z traconymi szalunkami

Projektowanie elementów

Konstruktor, jaki projektuje elementy z zastosowaniem traconych szalunków musi brać pod uwagę grubość kształtek, jakie tworzone są z różnorodnych murowych materiałów np. z poryzowanej ceramiki czy komórkowego betonu. Okazać może się jednak, że odejmując grubość, jaką mają ścianki kształtek zostaje niewiele miejsca na żelbetowy element. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, w tym wypadku zastosowanie znajdują kształtki, które powstają z dużo cieńszych rodzajów płyt. Do takich płyt można przykładowo zaliczyć płyty cementowo – wiórowe. Mając na uwadze fundamentowe ściany i ogrodzeniowe przęsła wykorzystuje się tu betonowe pustaki. Te przeznaczone na przęsła ogrodzeniowe posiadają wykończone w dekoracyjny sposób lico. Tak jak w domach ze styropianu po tym, jak ustawi się z pustaków ściany należy je zabetonować na wysokość, jaka jest wymagana. (uprawnienia budowlane segregator)  

Wznoszenie ścian z traconym szalunkiem

Stosując technologię szalunku traconego wznosi się ściany w domach, ogrodzeniowe przęsła czy ściany fundamentowe. Po tym, jak ułożony beton zwiąże się szalunkowe elementy nie zostają zdemontowane z danego elementu. Pozostają one w ścianie i pełnią funkcję termicznej izolacji albo konstrukcji. Metoda związana ze wznoszeniem całkowitych domów oparta jest tu właśnie o tą technologię. Nazywa się te domy tzw. domami ze styropianu. Szkieletem konstrukcyjnych ścian w tym przypadku są styropianowe kształtki. Ustawia się je jedna na drugiej i zalewa się w późniejszym czasie betonem. Mając do czynienia z większymi wysokościami prace te przeprowadza się w etapach. Kształtki spełniają w tym samym czasie funkcję termicznej izolacji ścian.  (uprawnienia budowlane testy) 

Wybetonowanie nadproży

Utracone szalunki służą także podczas prac związanych z wybetonowaniem nadproży. W ścianie nad otworem układane są kształtki. Muszą one opierać się na poziomym elemencie, do jakich zalicza się np. deska. Dodatkowo kształtki muszą podpierać się o stemple. Kiedy nadproże jest zabetonowane i zwiąże się, a jego wytrzymałość będzie odpowiednia, podparcie ulega demontażowi. W przypadku jednowarstwowych ścian w środku utraconego szalunku wieńca albo nadproża konieczne jest miejsce na termoizolacyjny materiał. W innym wypadku powstanie tu bardzo duży termiczny mostek. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com