Hydroizolacja na balkonach i tarasach
Brak przeprowadzonej kompleksowej analizy obejmującej wszystkie zjawiska sprawia, że podejmowane naprawy stają się nieskuteczne. Schody, jakie prowadzą na balkon bądź nadziemny taras dzieli się na schody na gruncie oraz zewnętrzne do budynku i schody wejściowe do budynku. W przypadku zewnętrznych schodów dochodzą one do balkonu, naziemnego tarasu bądź tarasu znajdującego się nad pomieszczeniem. Schody, a tak naprawdę ich spocznik to konstrukcyjny element połaci, jaki łączy się z nimi w konstrukcyjny sposób. Mogą one stanowić także oddylatowaną i niezależną konstrukcję. Patrząc na poziom schodów i różnice w nich, a także na bryłę danego obiektu oraz stopień skomplikowania można zaprojektować je jako proste, jednobiegowe, wielobiegowe, prawoskrętne, lewoskrętne, kręcone, zabiegowe itp. Ich konstrukcja również może być odmienna np. ze spocznikową belką, policzkową czy schody o konstrukcji wspornikowej. (uprawnienia budowlane cennik)
Połać tarasu a spocznik
Niekiedy może dojść do sytuacji, że tarasowa połać przechodzi w spocznik i do niego dochodzą schody. Kierunek związany z dojściem biegu ma tu znaczenie drugorzędne. Istotne staje się to, aby oddylatowany został od siebie dociskowy jastrych oraz spocznik. Rozwiązanie to nie niesie negatywnego wpływu na stopień ciepłochronności tarasowego okapu. Uszczelnienie jego poprzez wklejone w podpłytkowe uszczelnienie taśmy jest identyczne, jak w przypadku strefowej dylatacji tarasu. Można zastosować tu także wariant, który polega na tym, że cała konstrukcja spocznika zostanie zespolona monolitycznie z tarasową konstrukcją. (uprawnienia budowlane program)
Żelbetowy schodowy bieg
Patrząc pod konstrukcyjnym kątem, czy schodowy żelbetowy bieg zostaje zespolony monolitycznie z połacią tarasu opierając się o nią bądź czy jest posadowiony na odrębnej konstrukcji to kwestia związana z odpowiednim zaprojektowaniem oraz ze zbrojeniem. Pojawia się tu pewna nieścisłość. Każdy z przypadków sprawia, że koniecznym działaniem jest zachowanie szczelności w połaci oraz w jej termoizolacyjności. Mając do czynienia z monolitycznym połączeniem problematyczną kwestią jest termiczny mostek. Można zamocować spocznik poprzez izotermiczny łącznik, jednak w ten sposób nie likwiduje się problemu, jaki wiąże się z różnicą w grubościach warstw. (uprawnienia budowlane segregator)
Niezależna wsporcza konstrukcja
Wsporcza konstrukcja jest zupełnie niezależna. Do jej zalet zalicza się to, że całkowicie odizolowuje ona konstrukcję schodów od połaci. Pomiędzy tymi elementami nie odnotowuje się żadnych oddziaływań. W miejscu stykania się tworzona jest konstrukcyjna dylatacja. Poprawne jej wykonanie oraz uszczelnienie jednak nie jest wystarczającym działaniem, ponieważ błędy w stworzeniu konstrukcji przenoszą się niekiedy na okładzinę. Podczas obecności spoczników opartych na osobnych fundamentowych ścianach, gdy biegi nie są w prostej linii może pojawić się dwojaki rodzaj uszkodzeń. Pierwszym uszkodzeniem jest powstawanie na styku fundamentowa ściana – spocznik rys, a drugi typ uszkodzeń wiąże się z pracą spocznika i biegu. (uprawnienia budowlane 2023)