fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Deskowanie nadproży

Deskowanie nadproży

Deskowanie nadproży niewypukłych w lukach drzwiowych o obszerności murów 13cm i rozpiętości do 1,5cm, przesklepianych metodą Kleina, robi się z desek o obszerności od 25 do 40mm, wspierając je granicami krawędzi poprzecznych o ścianę muru ze wsparciem wspórkami z desek o identycznej rozpiętości. Luki większe od 1,5cm przesklepia się chociażby jedną cegłą i poprzez masę przesklepienia, deskowanie wspiera się blisko oporów nadproża na trzech ryglach, jakie opierają się wszystkie dwoma stemplami. (uprawnienia budowlane 2021) Naproża niewypukłe sklepione cegłą na ukos deskuje się identycznie jak Kleina. Nadproża sklepione łukiem rozmieszcza się na deskowaniu przymocowanym do krążyn, jakie ma maksymalnie jeden metr można wesprzeć na krążynach zrobionych z pojedynczej deski. Krążyny o szerszej szerokości robi się z kawałków desek okrągłych z jednej strony wedle strzałki sklepienia i nakładanych na zakład. Deskowanie schodkowych podstaw płaszczyzn zestawione jest z dwóch bądź ponad to pojemników bez dna, jakie zakłada się na siebie i mocuje. (uprawnienia budowlane kontakt)

Deskowanie nadproży
Deskowanie nadproży

Odpowiednie zestawienie obszerności desek

Odpowiednie zestawienie obszerności desek i rozmieszczenia i przekroju nakładek stężających tarcze uzależniają się od rosłości schodka stopu i potrafi być zależny od zasad widniejących podczas betonowania ław podstaw płaszczyzn. Żeby nie doszło do uszkodzenia deskowania podczas betonowania, trzeba je usuwać skręconym prętem o 4,5mm. Jak deskowania nie da się rozeprzeć na górkę ziemi, poleca się ich solidność chronić innymi metodami, przykładowo wyporami czy kołkami. Deskowanie stopy pryzmowej zrobione jest z dwóch głównych elementów: dolnego, jako pojemnik bez dna i górnego, jaki ma dwie tarcze prostokątne i dwie w kształcie trapezu. Deskowanie szklankowych stóp podstaw nie różni się niczym od deskowania stóp schodkowych. Jedyna rozbieżność skupia się na tym, że w zakończone odeskowanie stopy umieszcza się z góry kaseton o pomiarach widniejących w planie technicznym. Taką metodą w stopach pojawiają się gniazda, w jakie potem trzeba umieścić prefabrykowane filary żelbetowe. (uprawnienia budowlane program)

Klamry ciesielskie

Przydają się do zestawiania drewna okrągłego bądź kantowizny. Robi się je przeważnie ze stali zbrojeniowej – rzadkiej czy okrągłej o wymiarach 12-20cm i długości 20-50cm. Długość ramion musi zachować się w przedziale 6-10 przekrojów druta, z jakiego klamra jest zrobiona, a długość ostrza nie może być większa od dwóch takich przekrojów. (akty prawne uprawnienia budowlane) Długie ostrza zachowują się podczas wbijania jak kliny, co skutkuje często uszkodzeniem drewna. Odstęp ostrza umieszczonej klamry od frontu drewna nie może być niższa niż 15 d, a d to przekrój klamry i taki sam odstęp ramion umieszczonych klamer też musi być niższy niż 15. Najniższy odstęp ramienia umieszczonej klamry od granicy drewna nie może schodzić poniżej 13 obszerności okrąglaka.

Złącza wrębowe

W obiektach z drewna używa się złączy wrębowych. Te złącza pomagają w robieniu w zestawianych częściach konstrukcyjnych właściwych zaciosów oraz wrębów. Wręby i zaciosy muszą zostać tak zestawione, żeby ich powierzchnie jakie działają na złączeniu złącza, odpowiednio do siebie się zbliżały. Stężenia deskowania obiektu muszą zostać tak zrobione, żeby wszystkie zmiany miejsca i uszkodzenia nie mogły się pojawić. Dzięki temu istnieje stężenie pasami poziomymi przy rygach. W sytuacji rosłości stempli większej od 3m, robi się nadprogramowe stężenia ukośne z desek o obszerności 25mm. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Stężenia robi się w tym samym czasie z rozmieszczaniem stempli. Po rozmieszczeniu ich, w zakresie głowic, warto określić poziom wyższych granic ryg. Robi się to zwykle dzięki gumowemu wężowi jaki na końcu ma szklane rurki, posługując się regułą naczyń zestawionych. Rygi przydadzą się do zaścielenia pomostu, który robi za podstawę stropu. Żeby zestawienia ryg ze stemplami były mocne i solidne, warto jest robić je na ukos. Jak rygi są umieszczane do stempli bez uprzedniego zrobienia gniazda, złączenia warto wesprzeć, przybijając pod rygami listwy do maksymalnie 35cm. (program egzaminu na uprawnienia) Trzeba przymocować je gwoździami. Ryg kategorycznie nie wolno zestawiać wśród stempli, tylko na nich. Rozpiętość ich nie może schodzić poniżej 18cm, obszerność 32mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com