Układ
Dach skośny to jedno z najbardziej wymagających rozwiązań, jeśli chodzi o konstrukcję dachu. Jest on skomplikowany pod względem wielu poszczególnych elementów. Posiadają kąt nachylenia od 20 do 60 stopni, a swoją konstrukcją przypominają wielościan. Projektując taki dach, należy brać pod uwagę wszelkie płaszczyzny ukośne, zastosowane materiały czy też wszelkie otwory okienne, które mogą spowodować dodatkowe problemy. Należy też brać pod uwagę parametry podszycia oraz jego otoczenie. Ciężar dachu ma istotny wpływ na wytrzymałość i nośność konstrukcji. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Materiały
Do tworzenia dachów skośnych najczęściej używa się pewnych i sprawdzonych materiałów. Są to najczęściej:
- blachy płaskie,
- dachówki betonowe,
- gonty bitumiczne,
- dachy solarne,
- pokrycia trzcinowe,
- dachy zielone,
- blachy trapezowe,
- blachodachówki,
- dachówki ceramiczne.
Dachówka karpiówka
To najczęściej stosowane rozwiązane. Jest najprostsze, dzięki czemu nie traci na popularności. Dachówki nie posiadają Krzywin w płaszczyźnie, zakończone są ostro, koliście lub prosto. Cały manewr polega na tym, aby ułożyć je w tak zwaną rybią łuskę. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Każdy kolejny rząd dachówek przesuwa się względem poprzedniego. Dzięki temu jest to najłatwiejszy sposób na układanie materiałów. Dodatkowo świetnie sprawdza się on, gdy teren jest nietypowy, np. należy przykrzyć nim wszelkie strzeliste elementy, np. wieżyczki. (uprawnienia budowlane program)
Dachówka przesuwana
Inaczej zwana esówką bądź holenderką. Ten rodzaj dachówek wybierany jest najczęściej podczas wymiany poszycia dachowego. Ze względu na swój specyficzny układ ma dużą tolerancję w rozstawie łat. Przekrój dachówki przesuwanej/esówki wygląda jak litera S. Dzięki temu układowi ułatwia rozstawianie kolejnych elementów, ponieważ omija długą i zajmującą docinkę. (program egzaminu na uprawnienia)
Dachówka mnich-mniszka
Najbardziej kosztowne rozwiązane, które głównie wykorzystywane jest przy renowacjach i rekonstrukcjach obiektów zabytkowych. Poza sporymi kosztami montaż takiej dachówki zajmuje sporo czasu i wymaga dużej ilości doświadczenia. Polega on na układaniu dwóch warstw. Pierwszą jest mniszka, drugą mnich. Pokrywają się one za pomocą styków sąsiadujących obok siebie. Obecnie można montować je za pomocą drutów czy klamer, kiedyś w grę wchodziła jedynie zaprawa. (uprawnienia budowlane 2022)