fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Podwieszane rusztowania na placu budowy

Podwieszane rusztowania na placu budowy

Nietypową konstrukcją podwieszanego rusztowania jest rusztowanie wspornikowe. Dobiera się je indywidualnie do danego budowlanego obiektu.  W związku ze skomplikowanymi pracami przy tego typu rusztowaniach warto czasami skorzystać z usług firmy specjalizującej się w dziedzinach związanych z rusztowaniem. Oprócz szczególnych połączeń budowlanych konsol wraz z obiektem konstrukcje fasadowych rusztowań w zasadzie nie różnią się prawie niczym od modułowego bądź ramowego rusztowania. Trzeba jednak sprawdzić nośność kratowych dźwigarów, na jakich podwiesza się stojaki rusztowania. (uprawnienia budowlane cena) 

Podwieszane rusztowania na placu budowy
Podwieszane rusztowania na placu budowy

Rusztowanie na wysuwnicach

Do innego sposobu związanego z podwieszaniem rusztowania jest podwieszanie go na tzw. suwnicach. Najczęściej wykonuje się to ze stalowych kształtowników. Zwykle są to belki posiadające stały wysięg, wysunięte w kierunku zewnętrznym budowli. Opierają się one na obiekcie wspornikowo. Wsporniki wysuwa się na zewnątrz obiektu przez otwory, jakie znajdują się w murze. Od wewnątrz obiektu mocuje się je poprzez zastosowanie specjalnej konstrukcji, jaka utrzymuje suwnicę. Rozparta jest ona często pomiędzy stropami. Niekiedy bezpośrednio na wspornikach suwnicy układa się roboczy pomost. Tego rodzaju jednopomostowe rusztowania wykorzystuje się zazwyczaj, kiedy mamy do czynienia z niewielkim zakresem prac. W dawnych czasach jako wysuwnice wykorzystywano drewniane belki. Posiadały one niski stopień nośności, dlatego też opierały one tylko jeden pomost.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Łączenia stojaków rusztowania

Mając na uwadze łączenia stojaków rozciąganych rusztowania poprzez bolce, śruby albo zatyczki trzeba użyć w tym wypadku stojaków, które posiadają otwory do przykręcania czopa. Czop w takim razie przykręca się do stojaków poprzez użycie dwóch śrub, po dwie sztuki na obu stronach połączeń. W tego rodzaju konstrukcjach zabronione jest stosowanie stojaków, jakie posiadają wprasowany czop. Ma to związek z tym, że żaden z producentów nie gwarantuje, że nośność połączenia będzie dobra w związku z rozciąganiem. Nowy trend w produkowaniu stojaków rusztowania wskazuje, że tworzy się je z czopem, jaki jest zintegrowany. Dzieje się tak poprzez zastosowanie technologii wytłoczeniowej końca stojaka. Tego rodzaju stojaki przystosowują się do rozciągania i ściskania.  (uprawnienia budowlane testy) 

Wsporniki przy rusztowaniu

Przy podwieszanych rusztowaniach wspornikiem mogą być także kratowe dźwigary rusztowania. Kiedy jednak konstrukcję rusztowania tworzy się pod wspornikami, takie rusztowanie określa się rusztowaniem wiszącym. Montowanie wiszących modułowych rusztowań opiera się o stopniowe podbudowywanie. Stojaki systemowego rusztowania łączy się poprzez bolce, śruby albo specjalne rodzaje złączy. Takie stojaki pracują w związku z ich rozciąganiem. Cechą, jaka wyróżnia te rusztowania jest sposób przeprowadzania ich montażu. Ma on kierunek od góry do dołu. Takie podwieszania sprawiają, że monterzy muszą posiada odpowiednie umiejętności i znać zasady związane z bezpieczeństwem, które są restrykcyjne.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com