fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Transport betonu

Biorąc pod uwagę mniejszą powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem, zaleca się aby osłonę zakładać szczelnie od zewnątrz, a nie od strony betonu. Ważne jest odcięcie tężejącego betonu od źródeł drgań, wstrząsów i uderzeń mechanicznych. Beton powinien być przewożony poziomo po sztywnych i równych torach, które wsparte są rusztowaniem. Z kolei wibratory wgłębne powinny być wybierane tak, żeby promień zasięgu oddziaływań zmieścił się w betonie. Najlepsze są wibratory, które przesyłają impulsy wprost na beton. Gorsze są wibratory przyczepne. Pamiętać trzeba o unikaniu przekazywania drgań wprost na zbrojenie, ponieważ wtedy impulsy wysyłane są na dalsze odległości. Należy zapewnić takie warunki tężejącemu betonowi, aby nie narażać go przez początkowe 12h twardnienia na niepotrzebne drgania i wstrząsy (uprawniania budowlane egzamin ustny).

Czynniki mechaniczne beton
Czynniki mechaniczne beton

Deskowanie

Ponadto trzeba pamiętać o wystarczająco sztywnych deskowaniach, tak aby się nie odkształciły w trakcie ucisku betonu. Formy drewniane i deskowania przed wykorzystaniem, powinny być parę razy zwilżone wodą. Taki zabieg uchroni je przez niepotrzebnym pęcznieniem i odwodnieniem. Jednej rzeczy nie należy jednak robić. Mowa o moczeniu klinów wodą pod stemplami oraz ułożeniu stempli od razu na mokrej, sypkiej, zmarzniętej ziemi. Najlepszym wyjściem jest w takim przypadku opieranie stempli na podwalinach znajdujących się na słupach w ziemi (uprawnienia budowlane przepisy).

Zabetonowaną konstrukcję można obciążać, pamiętając o tym aby zniekształcenia deskowań, nie doprowadziły do zarysowań i uszkodzeń w niegotowym jeszcze betonie. Przez pierwsze 36h od momentu betonowania, nie powinno się używać schodów oraz stropów. Jeśli beton zastyga i sztywnieje w temperaturze wynoszącej mniej niż 10 stopni Celsjusza – okres ten będzie dłuższy niż 36h. Następnie, stropy zdatne są do użytku dla celów komunikacyjnych. Warunkiem jest stworzenie torów z desek o grubości od 36 do 50 mm. Takie stopnie wymagają wcześniejszego przykrycia deskami. Świeżo powstałe stropy mogą służyć do przechowywania materiałów, w przypadku gdy wszystkie zasady są przestrzegane (uprawnienia budowlane egzamin).

Rozdeskowanie

To jeden z etapów realizacji konstrukcji z betonu. Czas w jakim odbywa się rozdeskowanie, ma wpływ na tempo powstawania budowli a także na liczbę użycia deskowań. Warunkuje to kosztu budowy. Dobrze wykonane deskowanie, które po zastygnięciu betonu jest prawidłowo rozmontowane, przyczynia się do powstania gładkiej powierzchnię betonu, bez zarysowań, odkształceń, skrzywień i pęknięć. W znaczny sposób przyspiesza i ułatwia jej skończenie. Rozdeskowanie możliwe jest w momencie, gdy beton jest możliwie wytrzymały, aby mógł udźwignąć ciężar własny i obciążenie z zewnątrz (uprawnienia architektoniczne).

Faktem jest, że zarówno rusztowania jak i deskowania należy pozostawić na dłużej, im większy jest stosunek obciążenia, przypadającego na konkretny element konstrukcji na chwilę po zdjęciu deskowania do obciążenia całkowitego, na jakie określona część budowli jest oszacowana. Należy uważać na te części budowli,które po usunięciu deskowania i rusztowania utrzymują natychmiast pełny ciężar, do jakiego zostały przystosowane. Przykładem takiej części są dachy.

Uszkodzenia powierzchniowe betonu

Podczas układania materiałów należy pamiętać, aby nie doprowadzać do niepotrzebnych uderzeń oraz rozkładać materiały równomiernie. Obciążenie jednostkowe nie powinno wtedy przewyższać 200 kG/m2. Aby nie doprowadzić do uszkodzeń zewnętrznych warstw betonu, należy wcześniej odpowiednio przygotować powierzchnie deskowań. Jest to możliwe poprzez malowanie desek lub nasączanie ich substancjami, które niwelują przyczepność betonu. W Polsce taką substancją jest np. Formol (uprawnienia budowlane testy program).

Formol

Jest to substancja ciekła, oleista, koloru brunatnego. Jej zapach nie jest trwały, nie da się jej wypłukać z powierzchni, w którą wcześniej wsiąkła. Formol nie zabarwia betonu ani nie koroduje stali. Ma dobry wpływ na dojrzewanie betonu oraz zwiększa kilkukrotnie wymianę drewna. Ma za zadanie zabezpieczać drewno przed szkodliwym wpływem czynników biologicznych a także wilgoci (uprawnienia budowlane elektryczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com