Czym zajmuje się geotechnika?
Geotechnika jest jedna z dziedzin nauki, której zadaniem jest badanie, sprawdzanie i analiza gruntów. Wykonuje się ją aby określić możliwości zastosowań dla danego terenu. Badania geotechniczne wykonuje się przy ocenie zdatności gruntu do zastosowań budowlanych.
Zależnie od wyników wykonuje się jest projekt, który uwzględnia właściwości podłoża i możliwości zagospodarowania np.
- czy można na nim wykonać budowę drogi,
- to jakie utwardzenie pod nią się wykonuje aby nie osiadała
- jak struktura gruntu może się zmieniać w czasie, pod wpływem odpowiednich obciążeń.
Geotechnika jest to gałąź inżynierii oraz nauka o gruntach której celem jest sprawdzanie oraz dokładne badanie i analizowanie stanu gruntu. Pomocna, jeżeli chcemy określić trwałość i wytrzymałość podłoża na którym może powstać jakiś budynek, czy tez jego eksploatacja na przestrzeni lat. Ponieważ istnieje ryzyko iż grunt nie wytrzyma tak dużego ciśnienia wywieranego przez budynek lub powstałych w późniejszym etapie konstrukcji. Przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego, że dopiero po kilku latach może okazać się, iż podłoże było niestabilne.
Pytania na temat izolacji mogą pojawić się na Twoim egzaminie na uprawnienia budowlane. Więcej pytań znajdziesz w naszym programie Uprawnienia Budowlane 2019 oraz w aktach prawnych które możesz zakupić w formie wydrukowanej lub w formie programu.
Badania geotechniczne
Takie badania wykonuje osoba która posiada tytuł inżyniera geotechnika. Ponadto może być zlecane przez osoby prywatne i firmy odpowiedzialne za budowę obiektów planowanych na tym terenie. Odbywa to się na zasadzie wywiercania kilku otworów. Do każdego badania należy wykonać minimum 3 wiercenia. Każde o głębokości od 4 do 5 metrów w podłożu sprawdzanym i pobraniu gruntu. Jest on sprawdzany pod kątem ułożenia warstw gleby jego zagęszczenia i wysokości lustra wody gruntowej.
Badanie ma formę tzw. „wierceń”, czyli pionowych wykopów wykonywanych najczęściej w ilości 3 na głębokość od 4 do 5 metrów, które następnie analizowane są pod kątem układu warstw, ich zagęszczenia i poziomie wód gruntowych. Jeżeli jednak na danej działce wykonywane były wcześniej badania geotechniczne, wystarczy wykonać jedno zagłębienie, po to aby uaktualnić dane stanu technicznego gleby. Samo wiercenie nie daje jednak ścisłych danych dotyczących parametrów terenu.
Badania laboratoryjne
W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie badań laboratoryjnych lub testów określających zagęszczenie terenu. Takie sprawdzanie powinno się odbyć przed każdym planowanym budowaniem obiektu, to zapobiega późniejszym problemom. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze może uwzględniać zakres badań gruntu wtedy trzeba bezwzględnie się do tego dostosować.
Korzyści: decyzja o zagęszczeniu podłoża lub stworzenie optymalnych warunków doposadownia budynku np. większa izolacyjność przeciwwilgociowa (podpowiada nam czego możemy się spodziewać po wielu latach eksploatacji budynku i jakich problemów uniknąć).
Praca geotechnika
W przypadku dużych inwestycji firmy geotechniczne zatrudniane są także do nadzorowania prac na budowie, szczególnie w zakresie wykopów fundamentowych. Ich zadaniem jest prowadzenie nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem fundamentów oraz wykonywanie kontrolnych badań zagęszczenia gruntu. Wykonywanie każdego z tych badań potwierdza się protokołem.
W państwach które są zagrożone trzęsieniem ziemi prawidłowa ocena warunków gruntowych ma wielkie znaczenie dla ochrony budynku podczas uderzeń fal sejsmicznych oraz życia ludzi znajdujących się w obiekcie.
Inżynier geotechnik
Inżynier geotechnik jest pomocny nie tylko na etapie zbadania gruntu. Potrafi również sformułować wytyczne i wskazówki dla projektanta, może zalecić budowę monolitycznych ścian piwnicy w domu na skarpie, głębokie fundamentowanie lub użycie betonu wodoszczelnego, gdy fundamentom zagraża woda. Skutki jego działania mogą obejmować częściową wymianę gruntu lub jego utwardzenie.
Badanie ma formę tzw. „wierceń”, czyli pionowych wykopów wykonywanych najczęściej w ilości 3 na głębokość od 4 do 5 metrów, które następnie analizowane są pod kątem układu warstw, ich zagęszczenia i poziomie wód gruntowych. Jeżeli jednak na danej działce wykonywane były wcześniej badania geotechniczne, wystarczy wykonać jedno zagłębienie, po to aby uaktualnić dane stanu technicznego gleby. Samo wiercenie nie daje jednak ścisłych danych dotyczących parametrów terenu.
Próbki badań geotechnicznych
Gdy potrzebne są szczegółowe informacje pobiera się próbkę, którą następnie wysyła się do laboratorium. Tam, można określić zawartość i skład chemiczny wód gruntowych a także skład warstw gleby. Powyższe badanie, może wykonać tylko osoba z tytułem inżyniera geotechnika. Powinno się je wykonać przed każdą budową po to, aby uniknąć późniejszych problemów związanych z osiadaniem budynku. Jest to bardzo ważne przy zagospodarowaniu terenu o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych, lub zagrożonym takim stanem. Zaleca się szczególnie przy zamiarze budowy piwnicy. W niektórych wypadkach wykonuje się takie badania ze względu na uregulowania prawnie. Są to min. budowy domków jednorodzinnych, jak i obiektów o dużej powierzchni. Warto zaznaczyć, że niekiedy plan zagospodarowania przestrzennego w danym rejonie może określać zakres badań gruntu.
Podsumowanie
Korzyściami, które wynikają z przeprowadzenia badań geotechnicznych jest wiedza o tym jakie decyzje należy podjąć aby zagęścić grunt oraz jaką izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową wybrać przy budowie.
Warto wiedzieć, że zlecić badania może osoba prywatna, instytucja czy firma odpowiedzialna za budowę nieruchomości.