fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Części licowe

Części licowe nie posiadają odpowiedniego wiązania z pozostałą częścią ściany. Są umiejscowione w elewacji poprzez dobrą moc zaprawy, wsparcia na występach czy przy użyciu kotewek ze stali. Licowanie musi być robione, gdy mur finalnie osiądzie i odpowiednio wyschnie. Mur dopiero co wykonany zbiera w sobie duża ilość wilgoci, więc jeśli byśmy podjęli się jego licowania, wilgoć nigdy nie ucieknie z niego i cała konstrukcja zrobi się przemoczona. (uprawnienia budowlane kontakt)

Części licowe w elewacji

Istotne jest, by licówki porządnie umiejscowione były na ścianie. Dlatego ściana musi zostać stworzona na spoiny niewypełnione. Tylna płaszczyzna licówek bywa zazwyczaj specjalnie niewygładzona, po to by zaprawa łatwiej przylegała i łączyła licówkę ze ścianą. Żeby licówki nie zwisały wyłącznie za pomocą zaprawy, warto je wspierać w różnych etapach na architektonicznych pasach, jakie znajdziemy na elewacji konstrukcji, więc będzie to na gzymsach między-kondygnacyjnych czy cokołach. (uprawnienia budowlane 2021) Zanim nałożymy licówki płaszczyznę murów warto wyczyścić i odpowiednio zwilżyć i to samo z licówkami.

Rozkładanie niewielkich licówek

Rozkładanie niewielkich licówek, które mają szorstkie występy od środka robi się pod sznur tak, by murarz mógł umieszczać zaprawę na murze, a potem wciskać do muru mokrą licówkę, pozbywając się nadmiaru zaprawy i wygładzając płaszczyznę licową według wcześniej umieszczonych licówek.

Zaprawa do tego musi być cementowa najlepiej 1:3 bądź 1:4 o takiej formie, by spoiny potrafiły bez problemowo zostać zapełnione. Blisko licówek przepołowionych, aby polepszyć czepliwość, co jakąś ilość rzędów do góry stawia się całe licówki w bruzdach umieszczonych w ścianie. (uprawnienia budowlane program)

Licowanie płaszczyznowe dzieje się w stronę z dołu do góry, bo inaczej licówki nie umiałyby przyczepić się do miękkiej zaprawy. Oczywiście, praca musi przebiegać tak, żeby nie poplamić wcześniej kładzionych płytek. Jak w elewacji występują gzymsy między-kondygnacyjne, wtedy licowanie musi odbywać się pierw na kondygnacji najwyższej, a potem stopniowo w dół. Na wszystkich osobnych piętrach licówki są kładzione z dołu na górę.

Konstrukcje wysokościowe

Przeważna ilość konstrukcji wysokościowych w stolicy Rosji posiada elewacje licówki ceramicznej o jasnym kolorze, stworzonej z ognioodpornej gliny. Licówki to pustaki niewypukłe o obwodzie 11 lub 16cm. (akty prawne uprawnienia budowlane) Niektóre licówki posiadają występ z tylnej strony, aby wesprzeć na belkach nadokiennych, jaki zwykle robi się z sitówek. Licówki są kładzione na zaprawie cementowo-wapiennej, która jest w miarę rozciągliwa, z wiązaniem spoin i umiejscowione do zaplecza ścian przy użyciu kotwi ze stali, jaka nie rdzewieje. Materiał i metoda tworzenia zapewniają długotrwałe działanie oblicówki, jaka jest konieczna do ogromnych, rozrosłych konstrukcji.

Licówki

W naszym kraju licówki wyspecjalizowane były używane już nawet przed pierwszą wojną światową, zwykle w żółtych barwach. Potem zrezygnowano z tej metody, bo bardzo spopularyzowany fason koszarowych i więziennych carskich konstrukcji zdobył duży odzew co do zaprzestania elewacji w cegle. Zapewne za jakiś czas się to zmieni, bo licówki mają wiele plusów. Jak pomysłotwórcy zaczną dawać elewacjom elegancką i ładną konstrukcję i przemysł ceramiczny zadba o odpowiedni materiał, mogą wrócić do łask. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Plusy stylowe licówek ceramicznych można dostrzec głównie w elewacji Pałacu Kultury w stolicy. Licówki do zbudowania go były transportowane z fabryki podmoskiewskiej. Jakiś czas temu rozpoczęto robienie zbliżonych licówek u nas w Polsce.

Do licowania płaszczyznowego korzysta się z przepołowionych beleczek oraz kwaterki, lub odpowiednie kształtki czy płytki, które wyglądem są podobne do kafli, i na końcu płytki niewypukłe na jednym boku, a niewygładzone i szorstkie na drugim.

Licówki bywają różnego typu wytworami ceramicznym, zazwyczaj z porządnych glin, przykładowo klinkier i terakota. Klinkier to element mocno wytrzymały na czynniki mechaniczne i warunki klimatyczne, dlatego jest zwłaszcza potrzebny do licowania cokołów. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com