Co to jest thermodrewno?
Termodrewno powstaje w wyniku kilkuetapowej obróbki termicznej drewna. W tym procesie wykorzystywana jest para wodna. To proces dość skomplikowanym, jednakże technologia ekologiczna wyklucza działanie środków chemicznych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Pod wpływem tych wszystkich zabiegów drewno ciemnieje i dzięki temu przypomina odmiany egzotyczne. Częściej w Polsce możemy zakupić wyroby z thermo sosny, jesionu, niektórzy producenci oferują także wyroby z termo buku, dębu, świerku, topoli, czy jodły. (testy 2019 uprawnienia)
Zalety thermodrewna
Termodrewno charakteryzuje się pięknym wyglądem, przypomina do złudzenia drewna egzotyczne.
Dzięki odpowiednim procesom drewno posiada dużą odporność na wilgoć i biodegradację. A więc działanie deszczu, słońca, nie ma to dużego wpływu na jego wygląd i stan.
Bardzo często wykorzystywane jest w elewacjach, tarasach, ale także w kuchniach i łazienkach, gdzie raczej unika się zwykłego drewna z powodu działania wilgoci.
Kolejną dużą zaletą jest stabilność wymiarowa oznacza to, iż drewno to się nie kurczy, nie pęcznieje, a deski nie będą się wykrzywiać. Większa jest również izolacyjność termiczna, dzięki czemu elewacja, taras nie będą się nagrzewały. (testy uprawnienia architektoniczne)
Obróbkę thermodrewna należy wykonywać ostrożnie, trzeba uważać by podczas strugania, czy cięcia nie uszkodzić desek. Podczas szlifowania produkt ten bardzo mocno pyli.
Różne klasy thermodrewna
Termodrewno określa się min. poprzez różne klasy materiału. Mówimy tutaj przede wszystkim o dwóch klasach materiału, w zależności od temperatury w jakiej przebiegła obróbka termiczna. Im wyższa temperatura, tym drzewo jest ciemniejsze i bardziej odporne na czynniki biologiczne. Mimo tych zalet jest bardziej kruche i tutaj trzeba uważać podczas obróbki, ponieważ można łatwiej uszkodzić dane elementy.
Drewno wyższej klasy wykorzystuje się do wykonywania elewacji tarasów i ogrodzeń. (testy uprawnienia architektoniczne)