fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Niepełnosprawni – miejsca postojowe

Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych

Liczbę miejsc postojowych, które muszą być  przeznaczone dla osób niepełnosprawnych reguluje „Ustawa z dnia 21 marca o drogach publicznych”. W Ustawie o drogach publicznych czytamy w paragrafie 12a.1, że organ, który jest właściwy do zarządzania ruchem na drogach jest odpowiedzialny również za wyznaczenie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Pojazdy takie muszą być oznaczone kartą parkingową, wskazującą, że kieruje nim osoba o ograniczonej motoryczności ruchowej. (uprawnienia budowlane) Karta parkingowa opisana jest w art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Karta obowiązuje we wskazanych miejscach:

1) na drogach publicznych;
2) w strefach zamieszkania, o których mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym;
3) w strefach ruchu, o których mowa w art. 2 pkt 16a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych
Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych

Liczba miejsc postojowych dla niepełnosprawnych jest ściśle określona w zależności od ogólnej liczby miejsc parkingowych dla pozostałych samochodów. (akty prawne na uprawnienia budowlane) Podział ten wygląda następująco:

1) 1 stanowisko dla liczby stanowisk w ilości 6–15,
2) 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40;
3) 3 stanowiska w przypadku od 41 do 100 miejsc postojowych;
4) 4% ogólnej liczby stanowisk postojowych jeżeli liczba ich to więcej niż 100.

Oznaczanie miejsca (znaki pionowe)

W celu oznaczenia miejsca przeznaczonego na postój pojazdów stosuje się znaki pionowe: D-18 „parking”, D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”, D-18b „parking zadaszony”.

W razie potrzeby może być wskazanie miejsca tylko dla pojazdu osoby niepełnosprawnej lub osoby prowadzącej pojazd przewożący taką osobę. Wraz z wyżej wymienionymi znakami pionowymi, należy umieścić znak T-29 informujący o miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby uprawnionej. (testy na uprawnienia budowlane)

Wyznaczanie miejsca (znaki poziome)

Natomiast znaki poziome P-18 „stanowisko postojowe” i P-20 „koperta” wyznaczają miejsce przeznaczone na postój pojazdów.

Znak P-18 służy do wyznaczania miejsc parkingowych na drodze i chodniku, a także miejsc parkingowych bez placów budowy. Stojaki zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych, oznaczone poziomym znaczkiem P-18, uzupełnione o symbol osoby niepełnosprawnej (znak P-24), zaleca się dodatkowo oznaczyć znak pionowym oznakowaniem drogi T-29, wskazującym miejsce dla pojazdu osoby uprawnionej. (wybierz swój program na uprawnienia budowlane)

Znak P-20, czyli „koperta”w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu, stosuje się znak poziomy P-20 „koperta”. W przypadku przeznaczenia stanowisk postojowych dla osób z niepełnosprawnością należy wewnątrz „koperty” umieścić symbol osoby niepełnosprawnej (znak P-24).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com