fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Co to jest thermodrewno?

Termodrewno powstaje w wyniku kilkuetapowej obróbki termicznej drewna. W tym procesie wykorzystywana jest para wodna. To proces dość skomplikowanym, jednakże technologia ekologiczna wyklucza działanie środków chemicznych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

thermodrewno

thermodrewno

Pod wpływem tych wszystkich zabiegów drewno ciemnieje i dzięki temu przypomina odmiany egzotyczne. Częściej w Polsce możemy zakupić wyroby z thermo sosny, jesionu, niektórzy producenci oferują także wyroby z termo buku, dębu, świerku, topoli, czy jodły. (testy 2019 uprawnienia)

Zalety thermodrewna

Termodrewno charakteryzuje się pięknym wyglądem, przypomina do złudzenia drewna egzotyczne.

Dzięki odpowiednim procesom drewno posiada dużą odporność na wilgoć i biodegradację. A więc działanie deszczu, słońca, nie ma to dużego wpływu na jego wygląd i stan.

Bardzo często wykorzystywane jest w elewacjach, tarasach, ale także w kuchniach i łazienkach, gdzie raczej unika się zwykłego drewna z powodu działania wilgoci.

Kolejną dużą zaletą jest stabilność wymiarowa oznacza to, iż drewno to się nie kurczy, nie pęcznieje, a deski nie będą się wykrzywiać. Większa jest również izolacyjność termiczna, dzięki czemu  elewacja, taras nie będą się nagrzewały. (testy uprawnienia architektoniczne)

Obróbkę thermodrewna należy wykonywać ostrożnie, trzeba uważać by podczas strugania, czy cięcia nie uszkodzić desek. Podczas szlifowania produkt ten bardzo mocno pyli.

Różne klasy thermodrewna

Termodrewno określa się min. poprzez różne klasy materiału. Mówimy tutaj przede wszystkim o dwóch klasach materiału, w zależności od temperatury w jakiej przebiegła obróbka termiczna. Im wyższa temperatura, tym drzewo jest ciemniejsze i bardziej odporne na czynniki biologiczne. Mimo tych zalet jest bardziej kruche i tutaj trzeba uważać podczas obróbki, ponieważ można łatwiej uszkodzić dane elementy.

Drewno wyższej klasy wykorzystuje się do wykonywania elewacji tarasów i ogrodzeń. (testy uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0