fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest budownictwo energooszczędne?

Budownictwo energooszczędne, nazywane także niskoenergetycznym, charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z standardowym budynkiem. Dodatkowo odznacza się ograniczeniem do minimum strat energii, które występują podczas eksploatacji budynku, takich jak ogrzewanie czy podgrzewanie wody użytkowej. Ponadto jest przyjazne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Budownictwo energooszczędne odznacza się pewnym standardem – według niego zapotrzebowanie na energię użytkową potrzebną do ogrzewania oraz wentylacji budynku jest utrzymane na poziomie, który nie przekracza 40 kWh/m2rok. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Charakterystyka budownictwa energooszczędnego
Charakterystyka budownictwa energooszczędnego

Dom energooszczędny – kształt i położenie

W celu uzyskania energetycznej pasywności domu, należy wziąć pod uwagę praktycznie każdy szczegół. Duże znaczenie ma nie tylko rozmiar okien, ale również ich umiejscowienie oraz orientacja względem słońca, ponieważ domy pasywne korzystają z wszelkich dobrodziejstw słońca. Dzięki umieszczeniu specjalnych okien, które odznaczają się wysoką przepuszczalnością promieni słonecznych, od południowej strony zyskuje się dodatkowe źródło ciepła i światła. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii odnośnie doświetlania i ogrzewania wnętrz. Ponadto dom pasywny powinien mieć formę jak najbardziej zbliżoną do sześcianu. Taki kształt zapewnia możliwie jak najmniejsze powierzchnie utraty ciepła przez budynek. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Doskonała izolacja termiczna

Zdecydowana większość energii, która jest zużywana w domach, jest wykorzystywana do ogrzewania. Oświetlenie oraz zasilanie sprzętów elektrycznych stanowi zazwyczaj niewielki ułamek zużycia energii. Podstawowym założeniem budownictwa energooszczędnego jest zapobieganie utraty ciepła z wnętrza budynku. W domach pasywnych (nazwa dla budynków wybudowanych z wykorzystaniem budownictwa energooszczędnego) jest to osiągane przy pomocy zastosowania specjalnych okien oraz odpowiednio grubych warstw materiałów termoizolacyjnych o najwyższej jakości. Konstrukcja takich okien składa się z trzech szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. (program egzaminu na uprawnienia)

Dodatkowo dąży się do uzyskania w ścianach zewnętrznych możliwie najniższego współczynnika przenikania ciepła (w przypadku domów pasywnych to około 0,15 W/m2 x K) oraz likwidacji termicznych mostków. W przypadku tak dużej szczelności termicznej koniczne jest użycie wentylacji mechanicznej, która zapewnia w domu stały dostęp świeżego powietrza. To z kolei stwarza możliwość zastosowania rekuperacji, która polega na odzyskiwaniu ciepła z ogrzanego powietrza. Dzięki temu możliwe jest oddanie przez nie energii cieplnej, która powraca do pomieszczenia razem z kolejną porcją świeżego powietrza. Pozwala to na dodatkowe zredukowanie zużycia energii, co przekłada się na ograniczenie kosztów ogrzewania. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Czy domy pasywne pozwalają zaoszczędzić?

Budynki wykonane przy zastosowaniu budownictwa energooszczędnego pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy. Zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego może być nawet o 80% mniejsze niż w przypadku domu tradycyjnego. Tym samym przekłada się to na niższe o 80% koszty ogrzewania. Budownictwo energooszczędne sprzyja nie tylko naturze, ale również portfelowi. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com