fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Cechy wyrobów silikatowych

Cechy wyrobów silikatowych

Silikaty cechują się wysoką ognioodpornością. Posiadają klasę związaną z reakcją na ogień A1. To oznacza, że są one praktycznie zupełnie niepalne. Nie powodują one rozprzestrzeniania się ognia, nie palą się i nie topią, a także nie wydzielają substancji szkodliwych. Aż cztery godziny ściana posiadająca grubość 18 cm jest w stanie wytrzymać przy pełnym działaniu na nią ognia. To stwarza warunki do przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji mieszkańców w przypadku pojawienia się pożaru w budynku. Tego rodzaju przegrody ogniochronne warto zastosować przy wznoszeniu szeregowych bądź bliźniaczych budynków. W przypadku pojawienia się pożaru w jednym z segmentów nie rozprzestrzeni się on dalej oraz nie dojdzie w związku z nim do naruszenia konstrukcji. Pobudowlany gruz mając do czynienia z silikatami nie wpływa niekorzystnie na zanieczyszczenie bądź degradację środowiska. (uprawnienia budowlane cennik) 

Cechy wyrobów silikatowych
Cechy wyrobów silikatowych

Ekonomiczne podejście do silikatów

W czasie przeprowadzania prac budowlanych inwestorzy zwykle poszukują możliwości oszczędności zarówno przy doborze budowlanych materiałów, jak i biorąc pod uwagę eksploatacyjne koszty. Wapienno – piaskowe autoklawizowane wyroby w związku z niskim kosztem surowca oraz energooszczędną produkcją to jeden z najtańszych budowlanych materiałów. Wyroby silikatowe zachowują swoją wymiarową dokładność i pozwalają zminimalizować grubość ścian. Podczas wykonywania prac murarskich dokładność, stabilność i uniwersalność są niezwykle ważnymi cechami. Murowanie z zastosowaniem silikatów nie wymaga stosowania drogich narzędzi. Nie ma tu także potrzeby użycia ciężkich budowlanych sprzętów i skomplikowanych technologii.  (uprawnienia budowlane program) 

Wytrzymałość silikatów

Gotowe silikatowe wyroby posiadają zbitą strukturę oraz cechują się znacznym objętościowym ciężarem. W 90% ich składnikiem jest piasek. W związku z chemicznymi reakcjami, jakie zachodzą pomiędzy piaskiem a wapnem oraz w związku z procesem autoklawizacji mają one znaczny poziom wytrzymałości związanej ze ściskaniem. Silikatowe bloczki posiadają wytrzymałość, jaką można porównać do wytrzymałości naturalnego kamienia na poziomie 15 do 30 MPa. Z tego też względu silikaty są najbardziej korzystnymi wyrobami wśród murowych elementów. Ich duży stopień wytrzymałości pozwala łatwiej zagospodarować wnętrza. Na ścianach takich ścianach można bez problemu powiesić ciężkie przedmioty.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Wzrastanie wytrzymałości

Wraz z upływającym czasem wytrzymałość silikatów rośnie. Ma to związek z tym, że luźne cząstki wapna ulegają wiązaniom z dwutlenkiem węgla, jaki znajduje się w powietrzu.   (uprawnienia budowlane segregator) Wytrzymałość w wysokim stopniu pozwala wznosić nawet do kilkunastu piętrowych kondygnacji bez szkieletowej konstrukcji. W jednorodzinnym budownictwie tak duży poziom wytrzymałości nie jest konieczny, jednak w miejscach, które wykazują narażenia na pękania silikaty bardzo dobrze spełnią swoje zadania. Wysoka masa silikatowych wyrobów dale gwarancję dobrej akustycznej izolacyjności. Jest to bardzo ważny aspekt w mieszkalnym budownictwie wielorodzinnym. Bardzo ciężko wprawić silikaty w drgania. W związku z tym uderzeniowe dźwięki oraz fale, jakie rozchodzą się w powietrzu wytłumiają się w obrębie ściany i w bardzo małym stopniu przedostają się one dalej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com