Budynki ze stropodachem
Domy z płaskimi dachami o konstrukcji stropodachu obecnie są bardzo modne i często tworzy się je przy wznoszeniu nowych budynków. Powróciła na rynek budowlany moda na budynki z płaskim dachem, które przykrywa się stropodachem. Stropodach to płaski dach, w jakim strop znajdujący się nad ostatnią z kondygnacji stanowi jednocześnie dach budynku. Płaski dach z kolei to dach posiadający niewielki spadek od 3 do 20°. Stropodach to również taras znajdujący się nad pomieszczeniami, np. nad mieszkalną częścią albo też garażem. Na stropodachach bardzo często zakłada się zielone dachy. Przed laty stropodach tworzono na popularnych wtedy tzw. domach kostkach. Właściciele takich domów jednak często narzekali na pojawiające się problemy z zalewaniem oraz zaciekami. W tamtych czasach jednak nie dysponowano tak dobrymi budowlanymi materiałami oraz technologiami, jak ma to miejsce dzisiaj. ( uprawnienia budowlane )
Termiczna izolacja stropodachu
Stropodach dobrze zaizolowany termiczne spowoduje, że na kondygnacji znajdującej się najwyżej nie będą pojawiać się latem zbyt wysokie temperatury, a zimą skrajnie niskie. Takie działanie pozwala także zaoszczędzić na materiałach do stworzenia pokrycia. Należy jednak pamiętać, że nie każdy stropodach będzie tańszą alternatywą od skośnego dachu w tym samym budynku. Wiele zależy od użytej konstrukcji. Rozwiązanie z wentylowanym stropodachem może być tanie, ale odwrócony rodzaj stropodachu już z pewnością będzie droższym rozwiązaniem. Nie warto jednak oszczędzać na stosowanych przy stropodachach materiałach, ponieważ może to prowadzić do pojawienia się przecieków. (uprawnienia budowlane segregator)
Obciążenie dachu
Trzeba mieć na uwadze fakt, że stropodach wykazuje większe narażenie na obciążenia, niż skośny rodzaj dachu. Roztapianie śniegu i jego spływanie do rynnowego systemu jest często problemem, ponieważ proces ten jest powolny. Dodatkowo stropodach, tak jak każdy inny dach narażony jest na promienie UV, zmiany w temperaturach oraz na wiatr. W związku z tym bardzo ważna staje się tu termoizolacja oraz hydroizolacja stropodachu. Bardzo dokładnie i z należytą starannością wykonany powinien zostać odwodnieniowy system, a przede wszystkim dachowe wpusty i boczne przelewy. (uprawnienia budowlane testy)
Wady i zalety stropodachu
Stropodach posiada zarówno wady jak i zalety z zastosowania go na budynku. Do wad zalicza się fakt, że brakuje tu poddasza, które mogło by stanowić dodatkową użytkową przestrzeń. Plusami z kolei jest mniejsza ucieczka ciepła poprzez dach, możliwość użycia różnych budowlanych materiałów czy zastosowanie wiele konstrukcyjnych rozwiązań. Stropodach zamyka od góry budynek. Pod nim nie ma poddasza, lecz znajduje się pełna kondygnacja. Dachy płaskie często stosuje się w energooszczędnym budownictwie, ponieważ w tym wypadku mniej ciepła ucieka przez niego. Poprawnie termicznie izolowany stropodach pozwala na to, aby na najwyższej z kondygnacji panowała komfortowa temperatura zarówno zimą, jak i latem. W sezonie letnim nie jest za gorąco, a zimą zbyt zimno. (uprawnienia budowlane cena)