fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tajemnice związane z budowlami Mezoameryki

Dawno powstałe budowle monumentalne Mezoameryki, a już w szczególności piramidy mają zapierającą dech w piersiach, niepowtarzalną architekturę. Dodatkowo takie budowle są owiane tajemnicami odnośnie tego, kto je zbudował oraz w jakim celu. Terytoria, które są zamieszkałe przez prekolumbijskie cywilizacje od Meksyku, aż po Panamski Przesmyk są określane Mezoameryką. W części Południowej Północnej Ameryki znajduje się Meksyk, którego powierzchnia wynosi aż 2 mln km². Na wschodzie granicy Meksyku znajduje się Morze Karaibskie, a na południu i zachodzie Ocean Spokojny. Meksyk jest położony na krańcu zachodnim północnoamerykańskiej płyty. Styka się ona z płytą karaibską oraz pacyficzną. Na ich styku doszło do wypiętrzenia terenu, czego skutkiem są liczne wyżyny oraz górskie pasma. To w tym obszarze najczęściej dochodzi do wulkanicznych erupcji oraz do trzęsień ziemi. (uprawnienia budowlane program) 

Tajemnice związane z budowlami Mezoameryki
Tajemnice związane z budowlami Mezoameryki

Starożytny lud Mezoameryki

Historia związane z ludem starożytnym Mezoameryki jest tajemnicza. Na tym terenie rozwinęły się prekolumbijskie cywilizacje. Byli to Aztekowie, Majowie, Olmekowie, Zapotekowie oraz Toltekowie. Posiadali oni bardzo skomplikowane kalendarze oraz dużą astronomiczną wiedzę. Budowali oni piramidy, które wyglądem przypominały piramidy egipskie. Taki cywilizowany lud pojawił się tu tak naprawdę znikąd, i przeszedł wszystkie rozwojowe etapy, od rozkwitu, aż do upadku. W miejscu, gdzie istnieje dzisiaj prowincja znajdująca się nad Meksykańską Zatokom Veracruz rozwinęła się pierwsza cywilizacja Mezoameryki. Byli to Olmekowie, którzy znali kalendarz oraz podstawy matematyczne. (uprawnienia budowlane)

Piramidy Słońca i Księżyca

Piramidy Słońca i Księżyca leżą na północny wschód od dzisiejszego miasta Meksyk, w Teotihuacan. Miasdto to zamieszkiwali Azteki. Piramida Słońca ma wysokość 64 metry, a długość boku podstawy osiąga 210 metrów. Piramida Księżyca osiąga wysokość na poziomie 42 metry. Długość jej boków podstawy wynosi 150×120 metrów. Obie te piramidy wybudowano z andezytowych skał. Na najwyższych tarasach tych piramid znajdowały się świątynie. Do tych świątyń prowadzą strome schody, których stopnie mają wysokość 29 cm. Miasto to wygląda, jakby wykorzystano w nim bardzo zaawansowane technologie. Nie wiadomo skąd Aztekowie byli w posiadaniu tak dużej wiedzy odnośnie wznoszenia piramid. Od lat budzi to ciekawość wielu badaczy, którzy dążą do rozwiązania tej zagadki.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Budowle w Mezoameryce

W Mezoameryce zapoczątkowano schodkowe rodzaje budowli piramid. Na szczycie umieszczano świątynie. W La Venta dokonano odkrycia najstarszej z piramid za czasów Olmeków. Jej wysokość osiągała 34 metry, a orientacja była zgodna ze stronami świata. Kompleks w całości został uzupełniony z głów wykonanych z kamienia.  (uprawnienia budowlane segregator )  Odkopano aż 17 głów bazaltowych. Miały one płaskie twarze, szerokie nosy oraz grube wargi. Każda z nich ważyła przeszło 25 ton, a ich wysokość miała 2,7 metrów. Nikt nie wie do tej pory, jak Olmekowie transportowali tak bardzo duże i ciężkie głowy. Czy są to wizerunki ich władców? Nikt niestety nie rozwiązał tej zagadki. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com