Masa budowli prefabrykowanej
Po przywiezieniu prefabrykatów na miejsce budowy bywają one przełożone na skład, a stąd przewozi się je pod dźwig montujący. Od momentu przybycia prefabrykatów na plac budowy do momentu umieszczenia ich w punkcie umieszczenia w budowle trwają kolejne manipulacje powiązane z unoszeniem, zniżaniem i przewozem ciężarów. Warto tu odpowiednio spojrzeć na zagadnienie widocznego zaangażowania podczas prefabrykacji w zakładach stałych taboru kolejowego. (uprawnienia budowlane kontakt) W związku z przebudową gospodarczą państwa tabor kolejowy bywa wplątywany przez każdy odłam gospodarki krajowej – budownictwo, przemysł, eksport, import, rolnictwo itd. Mimo dużego rozwoju przemysłu konstruowania taboru kolejowego tabor ten bywa częścią brakującą, zwłaszcza w czasach specjalnych akcji powiązanych z rolnictwem, jak akcja dostaw płodów rolnych itd. Masa budowli prefabrykowanej sprawdzana jest na jednostkę płaszczyzny albo kubatury konstrukcji i bywa od 4 do 5 raza większa od masy właściwej budowli stalowej. (uprawnienia budowlane 2022)
Znaczenie ekonomiczne
Te rozważania pokazują, jak ogromne znaczenie ekonomiczne posiada zakładana w pięcioletnim projekcie budowa rzędu kolejnych zakładów prefabrykacji, jakie zagęszczą sieć zakładów widniejących i widocznie pomniejszą długości transportów prefabrykatów. (uprawnienia budowlane program) Minusem większej ilości tworzyw, z jakich robione są prefabrykaty bywa ich mała solidność. To bywa spowodowane stratą w prefabrykatach powstałych podczas wielorazowego ich przeładunku i przewozu. Straty te są uzależnione z jednej strony od stopnia solidności tworzyw, z drugiej od staranności zapakowania. Na okres przewozu zapakowanie prefabrykatów musi je ochraniać przed uderzeniami prefabrykatów o siebie albo mury taboru przewozowego. Podczas przewozu prefabrykaty muszą być wsparte w odpowiedniej pozycji podczas użycie dobrze założonych przekładek. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Planowanie budowli
Planowanie budowli robionych w zakładach niezmiennych poprzez konieczność rozdzielenia dużych części na kawałki i potrzebę opracowania ich zestawień dostarcza dużych komplikacji. Powiększenie odległości transportu tworzyw konstrukcyjnych i prefabrykatów i powiększenie liczby ich przeładunków. Podczas zrobienia budowli sposobami standardowymi i monolitycznymi tworzywa budowlane takie jak żwir, cement, piach, ceramika czy wapno bywają przywiezione ze źródeł surowcowych albo zakładów od razu na miejsce budowy krótkimi drogami. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Po wyjściu z betoniarek albo z miejsca składowego budowanego budynku tworzywa budowlane bywają podniesione i umieszczone w punkcie wbudowania w budowlę. Zwłaszcza niedługim transportom podlegają piach oraz żwir, czyli tworzywa jakie grają najważniejszą rolę co do masy.
Wymogi ekonomiczne
Wraz z wymogami ekonomicznymi tworzywa warto brać ze źródeł miejscowych. Inaczej jednak ma się to, kiedy robi się części budowli w zakładach stałych. Takie miejsca muszą zostać umiejscowione blisko źródeł najmasywniejszych surowców, czyli właśnie piach i żwir. Da się też założyć, że transport tworzyw do zakładów stałych bywa tak samo ekonomiczny z transportem tworzyw budowlanych od razy na miejsce budowy. Rozbieżności ekonomiczne na niekorzyść zrobienia prefabrykatów w zakładach stałych zaczynają się od momentu wyjścia tworzyw z betoniarki. W momencie wytwarzania różnego typu obróbek prefabrykaty bywają wielokrotnie podniesione i zniżane a do tego przewożone z jednego punktu na inne i składa się je wtedy na placu zrobionych wyrobów. (program egzaminu na uprawnienia) Odległości dalekiego przewozu zależą od gęstości sieci przewozowej. W większości sytuacji w budownictwie przemysłowym zwykle nie da się pominąć przewozu kolejowego.