Budowanie mostu i trudności z tym związane
Bez odpowiednio przygotowanego planu i rozkładu działań postawienie mostu może okazać się jeszcze bardziej skomplikowane. A trzeba zaznaczyć, że samo w sobie jest naprawdę poważnym zadaniem. Jednak nie ma powodu do tracenia głowy, ponieważ architekt wraz z innymi wykwalifikowanymi osobami są w stanie znaleźć rozwiązanie wszystkich napotkanych problemów i odpowiednio kontrolować czynności by budowa przebiegała prawidłowo. Najważniejszy jest tutaj pierwszy krok czyli projekt. Każdy najistotniejszy szczegół można nanieść na taki szkic. A inżynier z łatwością zaprojektuje lub określi konstrukcję mostu czy podobnego obiektu.(informacje o egzaminie)
Kolejną istotną kwestią jest technologia, za pomocą której stworzy się konstrukcję. Chodzi tu też o wybór obszarów mało odpornych na uszkodzenia. Jest to konieczne, aby most był solidny i wytrzymały. A jeśli wymagana będzie naprawa jakichś mankamentów, nic nie będzie stało na przeszkodzie. (akta prawne)
Inżynier ma również w obowiązku ocenę konstrukcji, aby odpowiednio go wzmocnić, zwiększyć wytrzymałość i udźwig. Czasami może zaistnieć potrzeba rekonstrukcji, polega ona głównie na poszerzeniu lub zwężeniu. Zależy od tego co chcemy osiągnąć. Inżynier tu również ma odpowiednie kwalifikacje by zmienić niektóre parametry techniczne.(uprawnienia budowlane- egzamin ustny)
Konieczność modernizacji
Jak już wspomniano, inżynier ma wiele uprawnień do działania podczas tych prac. To właśnie to w dużej mierze kieruje zadaniami. Należy uważać by dany most nie został scharakteryzowany jako przeszkoda na wodzie czy też lądzie. Ponadto musi stać na konkretnych podporach, aby konstrukcja była odpowiedniej jakości. A co za tym idzie, trzeba zwrócić uwagę na użycie prawidłowych przęseł. Inżynier poza pracami konstrukcyjnymi , czuwa by pracownicy wykonywali swoją pracę dbale i precyzyjnie. Kolejnym uprawnieniem inżyniera jest demontaż mostu (przydaje się jeśli chodzi o rozbiórkę starych). Dany most musi też przejść badanie odbiorcze, by zostać zaakceptowanym obiektem publicznym. Analogicznie jednak jeśli nie uzyska pozytywnej oceny, nie zostanie dopuszczany do użytkowania.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)