Miejsce do przechowywania
Wiesz, że zamiast budowania wielu składzików możesz postawić na budowę drewutni? Przyda Ci się z pewnością, zwłaszcza do przechowywania opału. Raz dobrze zrobiona drewutnia z pewnością posłuży nam długie lata. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki i szczelność będzie idealnym miejscem na drewno opałowe. Pamiętajmy, że to właśnie o nie chodzi, ponieważ musi mieć odpowiednie warunki do schnięcia, by mogło nadawać się w późniejszym czasie na opał. Drewutnia może być różnych wymiarów, więc jej wykonanie jest pod tym względem całkowicie dowolne. Sprawdź, jak samemu możesz zbudować drewutnię do swojego ogrodu.(uprawnienia budowlane kontakt)
Najważniejsze cechy
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, drewutnia to idealne miejsce względem przechowywania drewna na opał. Zwłaszcza, że można je tam składować cały rok.(uprawnienia budowlane 2022) Jeżeli jesteśmy w posiadaniu garażu, możemy wykonać właśnie do niego dobudówkę drewutni. Może ona być także samodzielną budowlą. Jakie warunki powinna mieć drewutnia, by drewno mogło być w niej składowane? Przede wszystkim podłoże musi być suche, więc warto rozpatrzyć odpowiednią lokalizację właśnie pod tym kątem. Najlepszą może okazać się strona południowa domu.(uprawnienia budowlane program) Powinna także zabezpieczać drewno przed nadmiernym wyschnięciem, ale także przed opadami atmosferycznymi, które mogłyby powodować zawilgocenia. Zwłaszcza, gdy drewno jest świeżo rąbane, wówczas ma bardzo niską wartość opałową. Jeżeli nie nadmiernie, ale z pewnością dobrze osuszymy drewno, wówczas mniej sadzy będzie wydalanej podczas jego spalania, więc mniej będziemy zanieczyszczać środowisko naturalne. By drewno nadawało się na opał, musi przeleżeć co najmniej pół roku, czasami nawet dwa lata, ponieważ musi osiągnąć odpowiednią wilgotność, pomiędzy 15 a 20%. Oprócz tego drewutnia powinna być wyposażona w zadaszenie umiejscowione w taki sposób, by wilgoć nie mogła przedostać się do środka. Może to być np. wiata z desek pokrytych papą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Budowa drewutni krok po kroku
- Odpowiednio wybierz miejsce na drewutnię. Powinno się usunąć w tym miejscu grunt razem z trawą.
- Wykop otwory, które umożliwią posadowienie kotew. Dodatkowo wykonaj stropy fundamentowe.
- Przykryj grunt geowłókniną, Jest to ważne, by w tym miejscu nie porastała roślinność.
- Po upływie około tygodnia możemy rozpocząć montowanie drewnianych słupów na wspornikach. Aby konstrukcja była sztywna, w rogach powinno się umieścić krawędziaki.
- Do słupów drewutni należy zamocować legary. Będą one konstrukcją, która będzie podpierać podest.
- Zamocuj deski na ścianach z odpowiednimi przerwami, które będą zapewniały przepływ powietrza.
- Zadbaj o dach drewutni. Jak już wcześniej wspominaliśmy można wykonać zadaszenie z papy i desek bądź dachówką bitumiczną. Jak w przypadku każdego drewna – powinno być ono obowiązkowo zaimpregnowane.