fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Miejsce do przechowywania

Masz w swoim domu kominek, przy którym chętnie spędzasz czas zimowymi wieczorami? Jeśli tak jest z pewnością potrzebujesz również drewna opałowego, które powinno być odpowiednio składowane przez cały rok, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Doskonałym pomysłem w tym przypadku jest drewutnia, która wcale nie musi zajmować dużo miejsca w ogrodzie. Zobacz razem z nami, jak zrobić ją samodzielnie i o czym należy pamiętać, aby spełniała swoje funkcje.(uprawnienia budowlane kontakt)

Budowa drewutni

Najważniejsze cechy

Drewutnia jest wprost idealnym miejscem do przechowywania drewna na opał, którego użyjemy zarówno do kominka, jak i rozpalenia starego pieca węglowego. (uprawnienia budowlane 2022) Może ona również stanowić samodzielną konstrukcję, bądź przylegać do budynku lub do garażu. Koniecznie jest zapewnienie takich warunków, aby drewno mogło wyschnąć, a dodatkowo jeszcze znajdowało się blisko drzwi wejściowych. Odpowiednią lokalizacją jest szczególnie południowa strona domu. Jeśli postawisz na ażurową, lekką wizualnie konstrukcję, będzie ona stanowiła naprawdę piękną ozdobę ogrodu, a dodatkowo może np. zasłonić pojemniki na śmieci bądź kompostownik.(uprawnienia budowlane program) Drewutnia musi zabezpieczać materiał opałowy przed deszczem oraz śniegiem, będąc jednocześnie przewiewna tak, aby drewno mogło swobodnie wyschnąć. Jest to szczególnie ważne, ponieważ świeżo porąbane drewno cechuje się niską wartością opałową – duża część energii powstającej podczas spalania jest zużywana właśnie na suszenie materiału. Dodatkowo wysuszony, sezonowany materiał generuje znacznie mniej sadzy podczas spalania, skutkując mniejszym zanieczyszczeniem paleniska. Optymalny czas schnięcia drewna wynosi minimum około pół roku. Okres sezonowania może wynosić nawet do 24 miesięcy, by drewno osiągnęło wilgotność w zakresie około 15-20%. Powinno być pocięte na równe odcinki – np. długości 40-60 cm i ułożone w dwóch rzędach. Jeśli drewutnia służy wyłącznie do celów rekreacyjnych wystarczy, że będzie miała około 2,5- 5m3 wielkości. O czym więc pamiętać budując drewutnię? Konieczne jest wykonanie zadaszenia np. z desek pokrytych papą, ale również odpowiedniej izolacji od gruntu, by wilgoć nie wnikała w drewno, powodując jego butwienie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Budowa drewutni krok po kroku

  1. Wyznacz miejsce w ogrodzie, w którym ma stanąć drewutnia. Zdejmij górną warstwę gruntu z trawą, a później wykop otwory na miejsca posadowienia kotew, które muszą być równo ustawione (wystarczy około 6 otworów). Powinno się także zmierzyć nie tylko rozstaw, ale i przekątne. Wykonaj również stopy fundamentowe w rozstawie około 1 m, zalewając otwory betonem. W momencie, kiedy beton zacznie wiązać, umieść pośrodku stóp wsporniki do drewnianych słupów.
  2. Przykryj grunt geowłókniną tak, aby zapobiec wyrastaniu roślinności i wysyp kamienie bądź inny materiał.
  3. Po upływie około tygodnia można powoli zacząć przygotowanie konstrukcji. Drewniane słupy powinny być mocowane na wspornikach, z kolei w rogach przykręca się krawędziaki, dla usztywnienia konstrukcji. Uwaga – słupy z przodu konstrukcji powinny być wyższe oraz przycięte pod kątem, by odpowiednio zadbać o kąt nachylenia dachu wynoszący minimum 3 stopnie, najlepiej 9 stopni. 
  4. Do słupów drewutni zamocuj mocno legary, które będą stanowiły konstrukcję wspierającą podest. Na wierzchołkach słupów umieść krokwie dachowe równolegle do legarów oraz zamocuj je. Na krótszych bokach przykręć minimum jedną deskę, aby wstępie usztywnić konstrukcję.
  5. Zamocuj deski na ścianach, pamiętając jednak o zachowaniu przerw. W ostatnim kroku przygotuj podłogę, a więc deski przykręcone w poprzek legarów z odpowiednimi szczelinami zapewniającymi przepływ powietrza.
  6. Zadbaj o dach drewutni – do krokwi przybij deski, a później pokryj dach dachówką bitumiczną lub papą. Pamiętaj o tym, że całość elementów drewnianych powinna być zaimpregnowana, najlepiej minimum dwa razy.
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.