Błędy w ustalaniu wysokości i lokalizacji komina
Na działanie komina wpływa zarówno jego zaprojektowana wysokość, jak i sposób wykonania. Najczęstszą przyczyną związaną z nieprawidłowym działaniem komina jest pojawianie się przeszkód w kominowym sąsiedztwie. Taki rodzaj nieprawidłowości prowadzi do osłabienia, a nawet do powstania kominowego zwrotnego ciągu. Do najczęściej występujących przeszkód zalicza się ściany części wyższej budynku, dachy na budynkach, sąsiadujący komin, fotowoltaiczne panele zainstalowane w okolicy komina, źle wykonane kominowe wyloty itp. Warto jednak zwrócić uwagę na nieprawidłowości związane z wysokością komina i ich wpływ na funkcjonowanie wentylacji. (uprawnienia budowlane kontakt)
Kominowy ciąg a pojawiające się przeszkody
Przeszkody, jakie zlokalizowane są blisko komina mogą wpłynąć na kominowy ciąg. Podmuch wiatru nie w każdej sytuacji powoduje wspomaganie siły ciągu kominowego. W sytuacji, kiedy powietrze odbije się od znajdującej się niedaleko komina przeszkody, w takiej sytuacji może dojść do znacznego pogorszenia się w ciągu parametrów. W konsekwencji może pojawić się zjawisko polegające na wstecznym kominowym ciągu. Powietrze w związku z tym pochodzące z zewnątrz będzie wtłaczane za pomocą komina do pomieszczeń w budynku. Jest to bardzo negatywne działanie, które może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla budynku, ale też dla użytkowników obiektu. (uprawnienia budowlane 2022)
Działanie wentylacyjnej grawitacji
W kominowych przewodach grawitacyjnej wentylacji ciąg zostaje wywołany poprzez pojawiające się różnice w gęstości powietrza na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniu, czy w związku ze zmianą wysokości płaszczyzny, która odpowiada za wyrównanie ciśnienia. Ciąg jest wynikiem także podmuchu wiatru. Kiedy podmuch jest boczny w kominie podciśnienie w kominie i ciąg zwiększa się. Siłę kominowego ciągu wspomagają wykonane przestrzałowe boczne wyloty, ponieważ strumienie wiatru jakie przelatują przez nie powodują zwiększenie się w kominie podciśnienia. (uprawnienia budowlane program)
Komin blisko przeszkody
Odpowiednie normy i rozporządzenia przedstawiają szczegółowo wymagania, jakie muszą spełniać kominy nad dachem. Jednak wymagania obejmujące lokalizację wylotu przewodów i ich wysokości ujęto w normie PN 89/B-10425). (segregator egzamin ustny uprawnienia) Pierwsze z wymagań wskazuje, że w przypadku kiedy mamy do czynienia z płaskimi dachami, niezależnie od ich konstrukcji, przy dachach posiadających nachyleniowy kąt połaci nie większy od 12 i łatwo zapalne krycie, wyloty przewodów muszą być na wysokości minimum 0,60 metrów powyżej poziomu, na jakim znajduje się kalenica. Kolejny zapis mówi o tym, że przy stromych dachach, które wykazują nachylenie połaci przekraczające 12 i niepalne pokrycie, wyloty przewodów powinny zlokalizowane być na minimum 0,30 metrów w stosunku do powierzchni dachów oraz minimum 0,10 metrów odległości mierzonej w poziomym kierunku od tego rodzaju powierzchni. Przepisy wskazują także sytuacje, gdy kominy znajdują się obok przeszkody, przy wgłębionych dachach. W takim wypadku wyloty powinny znajdować się w odpowiednich miejscach, które szczegółowo ujęte są w normach. (program egzaminu na uprawnienia)