fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Błędy w ustalaniu wysokości i lokalizacji komina

Na działanie komina wpływa zarówno jego zaprojektowana wysokość, jak i sposób wykonania. Najczęstszą przyczyną związaną z nieprawidłowym działaniem komina jest pojawianie się przeszkód w kominowym sąsiedztwie. Taki rodzaj nieprawidłowości prowadzi do osłabienia, a nawet do powstania kominowego zwrotnego ciągu. Do najczęściej występujących przeszkód zalicza się ściany części wyższej budynku, dachy na budynkach, sąsiadujący komin, fotowoltaiczne panele zainstalowane w okolicy komina, źle wykonane kominowe wyloty itp. Warto jednak zwrócić uwagę na nieprawidłowości związane z wysokością komina i ich wpływ na funkcjonowanie wentylacji.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Błędy w ustalaniu wysokości i lokalizacji komina
Błędy w ustalaniu wysokości i lokalizacji komina

Kominowy ciąg a pojawiające się przeszkody

Przeszkody, jakie zlokalizowane są blisko komina mogą wpłynąć na kominowy ciąg. Podmuch wiatru nie w każdej sytuacji powoduje wspomaganie siły ciągu kominowego. W sytuacji, kiedy powietrze odbije się od znajdującej się niedaleko komina przeszkody, w takiej sytuacji może dojść do znacznego pogorszenia się w ciągu parametrów. W konsekwencji może pojawić się zjawisko polegające na wstecznym kominowym ciągu. Powietrze w związku z tym pochodzące z zewnątrz będzie wtłaczane za pomocą komina do pomieszczeń w budynku. Jest to bardzo negatywne działanie, które może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla budynku, ale też dla użytkowników obiektu.  (uprawnienia budowlane 2022)

Działanie wentylacyjnej grawitacji

W kominowych przewodach grawitacyjnej wentylacji ciąg zostaje wywołany poprzez pojawiające się różnice w gęstości powietrza na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniu, czy w związku ze zmianą wysokości płaszczyzny, która odpowiada za wyrównanie ciśnienia. Ciąg jest wynikiem także podmuchu wiatru. Kiedy podmuch jest boczny w kominie podciśnienie w kominie i ciąg zwiększa się. Siłę kominowego ciągu wspomagają wykonane przestrzałowe boczne wyloty, ponieważ strumienie wiatru jakie przelatują przez nie powodują zwiększenie się w kominie podciśnienia. (uprawnienia budowlane program) 

Komin blisko przeszkody

Odpowiednie normy i rozporządzenia przedstawiają szczegółowo wymagania, jakie muszą spełniać kominy nad dachem. Jednak wymagania obejmujące lokalizację wylotu przewodów i ich wysokości ujęto w normie PN 89/B-10425).   (segregator egzamin ustny uprawnienia) Pierwsze z wymagań wskazuje, że w przypadku kiedy mamy do czynienia z płaskimi dachami, niezależnie od ich konstrukcji, przy dachach posiadających nachyleniowy kąt połaci nie większy od 12 i łatwo zapalne krycie, wyloty przewodów muszą być na wysokości minimum 0,60 metrów powyżej poziomu, na jakim znajduje się kalenica. Kolejny zapis mówi o tym, że przy stromych dachach, które wykazują nachylenie połaci przekraczające 12 i niepalne pokrycie, wyloty przewodów powinny zlokalizowane być na minimum 0,30 metrów w stosunku do powierzchni dachów oraz minimum 0,10 metrów odległości mierzonej w poziomym kierunku od tego rodzaju powierzchni. Przepisy wskazują także sytuacje, gdy kominy znajdują się obok przeszkody, przy wgłębionych dachach. W takim wypadku wyloty powinny znajdować się w odpowiednich miejscach, które szczegółowo ujęte są w normach.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.