fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakrywane prace na elewacjach

Zakres prac, który należy sprawdzić w związku z ukrytymi robotami zależy w dużym stopniu od konkretnej konstrukcji elewacyjnego systemu. W czynnościach sprawdzających największe różnice można zauważyć na wentylowanych instalacjach i na elewacjach o typie Veture. Najmniejsze różnice widoczne są natomiast w elewacyjnych systemach ETICS. Patrząc na to, że obecnie istnieje duża różnorodność elewacyjnych systemów, wykaz robót, jaki się przedstawia nie wyczerpuje katalogów prac, które są zakrywane. Stanowią one podstawowe prace, które wpływają na bezpieczeństwo podczas użytkowania oraz na systemową trwałość. (uprawnienia budowlane kontakt)

Zakrywane prace na elewacjach
Zakrywane prace na elewacjach

Przystąpienie do prac elewacyjnych

Zanim przystąpi się do przeprowadzenia elewacyjnych prac sprawdza się poprawność wykonania dylatacyjnych szczelin w ścianach obiektu, uszczelnienia oraz osadzenia okien oraz drzwi, czy  poprawność stworzenia rynhaków i innych rodzajów wsporników, które przechodzą przez elewacyjne systemy. W czasie wykonywania wentylowanych elewacji w związku z kontrolami prac, które ulegają zakryciu w każdym przypadku sprawdza się poprawne stworzenie podkonstrukcji. W takim wypadku elewacyjne systemy sprawdza się pod kątem zgodności ich z krajową techniczną oceną oraz z projektem termicznych przekładek, jakie wykorzystuje się pod konsolowymi stopkami oraz ilość konsoli, jaka przypada na 1m² fasady. Ważne są tu też typy wykorzystanych konsoli oraz ich wysięg, a także odchylenia od poziomu i pionu łat i poprawność łączeń łat z konsolą. (uprawnienia budowlane 2022)

Zakłady zbrojącej siatki

Zakłady siatki zbrojącej nie mogą wynosić mniej od 10 cm.   (uprawnienia budowlane program) Przy krawędziach ścian siatkę zawija się na minimum 10 cm, a zakłady siatek nie mogą pokrywać się ze stykami, które dotyczą termoizolacyjnych płyt. Mając do czynienia z elewacją Veture podczas wykonywania kontroli zakrywanych prac należy zweryfikować czy osadzenie startowej listwy i podtrzymujących listew jest poprawne. Ważna staje się tu również zgodność z zaleceniami EOT albo KOT odnośnie łączeń ze ścianą bloku Venture oraz w związku z tworzeniem zabezpieczeń krawędzi, jakie są przycinane przy blokach Veture. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wykonanie w przestrzeni znajdujących się pomiędzy blokami Veture uszczelnień. Wyniki związane ze sprawdzeniem znikających prac i tych, które ulegają zakryciu dokumentuje się poprzez stworzenie protokołu, raportów, oraz za pomocą fotograficznej dokumentacji. Aby uniknąć nieporozumień odnośnie sposobu oraz zakresu przeprowadzania kontroli znikających prac oraz takich, które są zakryte należy dokonać opisu tych prac w technicznych specyfikacjach wykonywania robót oraz ich odbioru.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Tworzenie zbrojących warstw

Wykonując warstwę zbrojącą i tynkowania w elewacyjnym systemie ETICS sprawdza się koniecznie grubość warstw, jakie są nakładane. Zalicza się do nich warstwy tynkarskie oraz klejące. Grubość, jaką ma składowa warstwa wierzchnia musi zgadzać się ze wskazówkami, jakie zawarte są w EOT ora KOT. Wykonując zbrojące warstwy sprawdza się na stykach siatek wielkość zakładów i weryfikuje użycie zbrojących siatek w narożnikach drzwi oraz okien.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com