Błędy i słabe miejsca w pokryciach dachowych
W przyjętych rozwiązaniach oraz w trakcie wykonywania dachowych pokryć wskazuje się słabe punkty. Są to lokalizacje, w których dochodzi najczęściej do powstania defektów. (program egzaminu na uprawnienia) Część z nich może powodować poważne uszkodzenia chronionych elementów bez pokrycia na całej kondygnacji. Trwałość dachowych pokryć nie zależy tylko od jakości zastosowanych materiałów do jego wykonania. Będzie to natomiast funkcja o wielu zmiennych. Pojawiają się one w czasie realizacji i stale towarzyszą eksploatowaniu się obiektów. Zmienne poddane są w związku z tym oddziaływaniu otoczenia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Zmienne wpływające na trwałość pokrycia
Do zmiennych, jakie mają wpływ na trwałość dachowego pokrycia zalicza się nieodpowiedni dobór pokrycia podczas wykonywania projektu. Ma to związek z brakiem dopasowania pokrycia do środowiskowych wymagań w ciągu jego eksploatowania w czasie. Kolejnymi zmiennymi jest brak projektowych rozwiązań odnośnie mocowania i podparć pokrycia do podłoża, brak uwzględniania fizykalnych procesów, jakie zachodzą w środku przegrody, czy brak zapisów w projekcie odnośnie stosowania tylko jednej kompletnej technologii systemowej pokrycia. W projektowaniu i wykonawstwie stosuje się uproszczenia, a niekiedy też mieszane technologie do jednego pokrycia. Brakuje czasami niezależnych konstrukcji albo urządzeń, które przeznacza się do poruszania po dachach. W czasie eksploatacji nie występują niekiedy przeglądy w okresach, jakie są ustanowione przez Prawo Budowlane. Ma to szczególne znaczenie przy nadmiernych śniegowych opadach albo po gradobiciu. (uprawnienia budowlane 2022)
Obciążenie pokrycia dachowego śniegiem
W czasie pojawienia się intensywnych opadów śniegu może zajść konieczność usunięcia jego nadmiaru z dachowego pokrycia. Takie działania jednak muszą być uzasadnione, ponieważ dachowe konstrukcje powinny z dachem bezpiecznie przenosić obciążenia od śniegu i nie powinna zachodzić konieczność oczyszczania go stale od śnieżnej pokrywy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy stwarza to zagrożenie w najbliższym otoczeniu. Nie należy jednak dopuszczać do pojawiania się lokalnie przeciążeń na dachu. Dobrym rozwiązaniem w związku z tym byłoby wprowadzenie do książki budowlanych obiektów tabel, które zawierałyby wielkości dopuszczalne obciążeniem śniegiem. Ustalona w związku z tym zostałaby maksymalna grubość śnieżnej pokrywy w zależności od czasu, w jakim by miała zalegać. (uprawnienia budowlane kontakt)
Funkcja dachu
Funkcja, jaka opisuje dach i jego pokrycie wiąże się ściśle z przenoszeniem klimatycznych i mechanicznych obciążeń. W sezonie zimowym wiodącą siłą oddziałującą na dach jest śnieg. W związku z tym każdy z istniejących, jak i nowo zaprojektowany dach musi bezpiecznie przenosić obciążenie związane z ciężarem śnieżnej pokrywy. Wartość tą ustala się w oparciu o wyliczenia i w związku z daną klimatyczną strefą. Objętościowy ciężar śniegu nie jest stałą wielkością, lecz zmienia się w czasie wraz ze zmianą poziomu temperatury, jak i w związku z wilgotnością. Ciężar ten zależy również od ciepłochronnych właściwości warstw, jakie zlokalizowane są pod dachowym pokryciem. (uprawnienia budowlane program)