fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Błędy i słabe miejsca w pokryciach dachowych

W przyjętych rozwiązaniach oraz w trakcie wykonywania dachowych pokryć wskazuje się słabe punkty. Są to lokalizacje, w których dochodzi najczęściej do powstania defektów.   (program egzaminu na uprawnienia)  Część z nich może powodować poważne uszkodzenia chronionych elementów bez pokrycia na całej kondygnacji. Trwałość dachowych pokryć nie zależy tylko od jakości zastosowanych materiałów do jego wykonania. Będzie to natomiast funkcja o wielu zmiennych. Pojawiają się one w czasie realizacji i stale towarzyszą eksploatowaniu się obiektów. Zmienne poddane są w związku z tym oddziaływaniu otoczenia. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Błędy i słabe miejsca w pokryciach dachowych
Błędy i słabe miejsca w pokryciach dachowych

Zmienne wpływające na trwałość pokrycia

Do zmiennych, jakie mają wpływ na trwałość dachowego pokrycia zalicza się nieodpowiedni dobór pokrycia podczas wykonywania projektu. Ma to związek z brakiem dopasowania pokrycia do środowiskowych wymagań w ciągu jego eksploatowania w czasie. Kolejnymi zmiennymi jest brak projektowych rozwiązań odnośnie mocowania i podparć pokrycia do podłoża, brak uwzględniania fizykalnych procesów, jakie zachodzą w środku przegrody, czy brak zapisów w projekcie odnośnie stosowania tylko jednej kompletnej technologii systemowej pokrycia. W projektowaniu i wykonawstwie stosuje się uproszczenia, a niekiedy też mieszane technologie do jednego pokrycia. Brakuje czasami niezależnych konstrukcji albo urządzeń, które przeznacza się do poruszania po dachach. W czasie eksploatacji nie występują niekiedy przeglądy w okresach, jakie są ustanowione przez Prawo Budowlane. Ma to szczególne znaczenie przy nadmiernych śniegowych opadach albo po gradobiciu.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Obciążenie pokrycia dachowego śniegiem

W czasie pojawienia się intensywnych opadów śniegu może zajść konieczność usunięcia jego nadmiaru z dachowego pokrycia. Takie działania jednak muszą być uzasadnione, ponieważ dachowe konstrukcje powinny z dachem bezpiecznie przenosić obciążenia od śniegu i nie powinna zachodzić konieczność oczyszczania go stale od śnieżnej pokrywy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy stwarza to zagrożenie w najbliższym otoczeniu. Nie należy jednak dopuszczać do pojawiania się lokalnie przeciążeń na dachu. Dobrym rozwiązaniem w związku z tym byłoby wprowadzenie do książki budowlanych obiektów tabel, które zawierałyby wielkości dopuszczalne obciążeniem śniegiem. Ustalona w związku z tym zostałaby maksymalna grubość śnieżnej pokrywy w zależności od czasu, w jakim by miała zalegać. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Funkcja dachu

Funkcja, jaka opisuje dach i jego pokrycie wiąże się ściśle z przenoszeniem klimatycznych i mechanicznych obciążeń. W sezonie zimowym wiodącą siłą oddziałującą na dach jest śnieg. W związku z tym każdy z istniejących, jak i nowo zaprojektowany dach musi bezpiecznie przenosić obciążenie związane z ciężarem śnieżnej pokrywy. Wartość tą ustala się w oparciu o wyliczenia i w związku z daną klimatyczną strefą. Objętościowy ciężar śniegu nie jest stałą wielkością, lecz zmienia się w czasie wraz ze zmianą poziomu temperatury, jak i w związku z wilgotnością. Ciężar ten zależy również od ciepłochronnych właściwości warstw, jakie zlokalizowane są pod dachowym pokryciem. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com