Domek na działkę
Jeżeli posiadamy swoją działkę, z pewnością nie raz myśleliśmy o postawieniu na niej domku. Zwłaszcza, jeżeli taka działka jest na wsi. W lato jest to idealne miejsce aby odpocząć i zrelaksować się, co mogłoby być poszerzone o taki sam nocleg. Warto wówczas pomyśleć nad zakupem takiego domku działkowego, który można traktować jako miejsce małych wakacji. Sprawdźmy, z jakimi typami domków na działkę mamy do czynienia i ile one kosztują. (uprawnienia budowlane 2022)
Rodzaje
Domki letniskowe można podzielić ze względu na mobilność. Wówczas wyróżniamy m.in.:
- Domki holenderskie – są to domki na kółkach, które nie tylko są domkiem samym w sobie, ale także mogą pełnić rolę pojazdu. Można dowolnie się z nim przemieszczać. Jeżeli jednak stoi on na jakimś terenie dłużej niż 120 dni – taki fakt należy zgłosić w urzędzie. (uprawnienia budowlane kontakt)
- Przyczepy campingowe – ten typ domku również można dowolnie przemieszczać, jednak w odróżnieniu od domków holenderskich możemy robić to w pełni samodzielnie.
- Mobilne domy z drewna – stanowią dobrą alternatywę zarówno dla przyczep campingowych, jak i holenderskich domków. (uprawnienia budowlane program)
Innym podziałek domków letniskowych jest podział ze względu na ich budowę. Wyróżnić możemy:
- Domy z drewna – jako główny materiał budulcowy na taki domek wykorzystuje się sosnę. Ważna jest jego odpowiednia ochrona, a więc impregnacja.
- Domy z bali – są to znacznie masywniejsze domki, które mogą być wykorzystywane przez cały rok.
- Domy murowane – najczęściej buduje się je z pustaków, a ich powierzchnia nie przekracza 35 m2.
- Domki letniskowe z płyty warstwowej – możliwe są do zbudowania nawet w ciągu doby. Jeżeli są dodatkowo izolowane styropianem, wówczas mogą być wykorzystywane przez cały rok. (uprawnienia budowlane segregator egzamin)
Altany drewniane
Alternatywą dla domków letniskowych są drewniane altany. Na pewno nie jeden z nas miał z nimi styczność na działkach swoich dziadków. Śmiało mogą stanowić miejsce noclegowe w ciepłe, letnie dni. Ich konstrukcja ma charakter otwarty z zadaszeniem. Drewnem, które jest wykorzystywane do ich budowy jest najczęściej sosna. Podłoga w nim wykonywana jest z deski ryflowanej lub kompozytowej. Jeżeli mowa o zadaszeniu takich altan to wykonane są one z papy. Nierzadko okleja się je gontem bitumicznym. W przypadku altany warto pamiętać o odpowiednim systemie rynnowym, co pozwoli nam zapobiec spływającej deszczówce. Dlaczego nie są rodzajem domków letniskowych, a stanowią dla nich jedynie alternatywę? Przede wszystkim dlatego, że są one znacznie tańsze, zarówno w budowie, jak i w eksploatacji. Nie musimy dopełniać w ich przypadku żadnych formalności, a tego typu konstrukcję każdy majsterkowicz bez problemu zbuduje samodzielnie. (program egzaminu na uprawnienia)
Porady
Głównym kryterium wyboru domków letniskowych powinna być ich funkcjonalność. Mowa przede wszystkim o tym, by zawczasu zdecydować, jaką będzie pełnił funkcję. Jeżeli chcemy, by taki domek był miejscem naszego odpoczynku tylko w wakacje – z pewnością nie będziemy musieli takiego domku ocieplać. Jeżeli jednak zależy nam na domku całorocznym – ocieplenie go będzie konieczne. Ważne w domkach letniskowych jest także jego wyposażenie w podstawowe sprzęty oraz podłączenie go do kanalizy. Czy warto inwestować w projekt domku letniskowego? Naszym zdaniem tak. Przede wszystkim przemawia za tym fakt, że będziemy mogli decydować o jego kształcie. Pamiętajmy, by na tego typu domki wybierać miejsca raczej odludne. Zyskamy wówczas większą swobodę i dużo prywatności.