Bezpieczne użytkowanie budowlanych pojazdów
Wzrastająca liczba budowlanych pojazdów oraz ciężkiego rodzaju maszyn to wynik związany z dynamicznym rozwijaniem się branży. Przewiduje się, że do 2030 roku światowy budowlany rynek ma ulec wzrostowi o poziom 8 bilionów dolarów. Bezpieczeństwo podczas korzystania z budowlanych pojazdów uległo poprawie, a wiele firm w tym celu zainwestowało w rygorystyczne wymagania ujęte w procedurach. Szybki wzrost tempa popytu na mieszkalne oraz komercyjne budownictwo sprawia, że wzrasta ilość ciężkich budowlanych pojazdów, które korzystają z infrastruktury drogowej. W związku z tym należy zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dla innych osób użytkujących drogi, a przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Wykrywanie przeszkód za pomocą radaru
Na przestrzeni ostatnich lat bezpieczeństwo związane z korzystaniem dużych pojazdów uległo poprawie, a wiele firm zainwestowało w procedury, które są rygorystyczne. Wymagają one, aby każdy pojazd miał w swoim wyposażeniu system bezpieczeństwa, co pozwoli wyeliminować tzw. strefy martwe znajdujące się wokół pojazdu. W branży budowlanej dla kierowców wykrywanie osób i przedmiotów, jakie znajdują się w strefach martwych jest kluczowe, i wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, lecz także na placach budowy. Technologia związana z radarowym wykrywaniem przeszkód stwarza możliwość ustalenia nawet w najbardziej trudnych warunkach przedmiotów stałych i ruchomych. Kierowca poprzez wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia wie, kiedy przedmiot znajduje się w bliskiej okolicy i musi zachować on w związku z tym ostrożność. (program egzaminu na uprawnienia)
Martwe strefy
Stosowane w budownictwie ciężkie sprzęty i pojazdy stanowią potencjalne zagrożenie, jeżeli nie są one obsługiwane w bezpieczny sposób. Wokół budowlanych pojazdów martwe strefy są znacznie większe, ponieważ znajdują się nie tylko z tyłu pojazdu i od krawędzi jezdni, ale także są one z przodu, w szczególności dla pojazdów o wysokich kabinach. Zarówno martwe strefy, jak i słaba widoczność podczas występowania niekorzystnych atmosferycznych warunków wpływają na to, że są to istotne czynniki, jakie przyczyniają się do kolizji. W związku z jej powstaniem mogą wystąpić zarówno obrażenia ciała u pieszych czy rowerzystów, jak i spowodować bezpośrednio ich śmierć. (uprawnienia budowlane kontakt)
Radar Backsense
Przykładowym radarem zastosowanym w maszynie bądź pojeździe budowlanym jest radar Backsense. Korzysta on z technologii ciągłej fali z modulacją częstotliwości. Nadaje on ciągły sygnał, którego częstotliwość jest zmienna. (uprawnienia budowlane program) Posiada też niepowtarzalne czasowe znaczniki dla każdej z fal. Czas pierwotnej fali mierzy się odnosząc ją do znacznika, bez przerywania radarowej transmisji. To sprawia, że detekcja jest dokładniejsza. Radar pozwala również zaprogramować odległości tak, aby pasowały one do pojazdów posiadających różne wymiary oraz sposób przeznaczenia. Dane, jakie dostarcza radar w związku z wykrywaniem przeszkód wyświetlają się na monitorze, który znajduje się w kabinie. To znacznie ułatwia pracę kierowcy. (uprawnienia budowlane 2022)