fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Geotkaniny w branży budowlanej

Geotkanina to materiał, jaki wytwarza się przy zastosowaniu tkackiej techniki z dwóch, albo też z większej ilości przędzy, taśmy, układu taśm oraz ciągłych włókien. Przeplata się je pod prostym kątem. To materiał, jaki może spełniać jednocześnie wiele funkcji. Patrząc na rodzaj splotu, włókien oraz polimerów ich poziom wytrzymałości na zrywanie wynosi w przedziale 15-4000 kN/m. Geotkanina cechuje się bardzo wysokim stopniem wytrzymałości związanej z rozciąganiem. Jest ona niezastąpiona podczas wzmacniania gruntowych podłoży na drogach, przy kolejowych liniach, przeciwpowodziowych wałach albo przy wysokich nasypach. To najbardziej optymalne rozwiązanie patrząc na aspekt kosztowo – organizacyjny każdej z inwestycji.  (uprawnienia budowlane program) 

Geotkaniny w branży budowlanej
Geotkaniny w branży budowlanej

Funkcje geosyntetyków

Geosyntetyki spełniają wiele ważnych funkcji w budownictwie. Podczas wzmacniania słabego podłoża zastosowanie geotkaniny spowoduje, że będzie ona spełniać funkcję membrany. W związku z tym wszelkie zniszczenia będą opóźnione bądź zahamowane. Geotkaniny, jak i innego rodzaju geosyntetyki nie cechują się wytrzymałością związaną ze ścinaniem. Przejmują one jednak ścinające siły poprzez rozciąganie się w swoich płaszczyznach. Rozciągające rodzaje sił przejmuje się na bokach poprzez zakotwienie i siły związane z tarciem. Konstrukcje powstałe ze zbrojonego gruntu geotkaniną to przede wszystkim oporowe mury, strome skarpy oraz nasypy.. (uprawnienia budowlane segregator)  

Projektowanie obiektów

W czasie wykonywania projektu inżynierskich obiektów najważniejszymi parametrami dla geosyntetyków jest ich wytrzymałość związana z rozciąganiem, wodoprzepuszczalność, wydłużalność, jak i stopień otwartości porów.  (uprawnienia budowlane cennik)  To, co decyduje o wyborze konkretnego geosyntetyku dla konstrukcji to możliwość wzmocnienia jej oraz zapewnienie stateczności w długim czasie. Nie bez znaczenia jest też czynnik związany z obniżeniem inwestycyjnych kosztów. Geotkaniny posiadają konstrukcję, jaka ma postać splotów. W ten sposób stanowi ona powierzchnię ciągłą, która w 100% pokrywa w podłożu grunt. Na osnowie oraz wątku powstałe otwory mają wymiary w granicach od 60 do 120 µm oraz izotropowy charakter. Geotkaniny można powiedzieć, że są w pełni przewidywalne, co różni je pod tym względem od geowłóknin. (uprawnienia budowlane 2022) 

Wzmocnienie gruntu

Idea związana ze wzmocnieniem gruntu przypomina ideę żelbetowych konstrukcji. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku użycie zbrojenia ma usunąć w materiale podobną wadę. Jest to mała wytrzymałość związana z rozciąganiem. Kiedy mamy do czynienia z ziemnymi budowlami stosowanie zbrojenia w nasypie umożliwia powstawanie przeciwstawiających się sił na zsuwanie gruntu wzdłuż poślizgowej linii. W konsekwencji nasyp zwiększa swoją wytrzymałość na ścinanie, która to ma decydujący wpływ na nośność ziemnych konstrukcji. W zbrojeniu pojawiające się rozciągające siły są wynikiem współpracowania jego wraz z gruntem. Inaczej niż w przypadku żelbetowych konstrukcji współpracujące zbrojenie z gruntem powstaje w związku z pojawieniem się sił tarcia pomiędzy adhezją a materiałami.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com