fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Żurawie i bale

Nie można działać na rusztowaniach w butach, jakie mają drewniane podeszwy. Tak samo nie wolno przeprowadzać prac z dwóch pomostów na jednym rzucie, żeby robotnicy jedni działali nad kolejnym. W przypadku wykonywania prac w tym samym czasie na paru rzutach, na wszystkich pomostach robota musi dziać się na innym rzucie. Pomost znajdujący się najniżej, musi zostać uchroniony dodatkowym pomostem. Unoszenie i w tym samym czasie transport ciężarów poprzez żuraw blisko rusztowań jest zakazane. Żuraw nie może transportować ciężkich obiektów ponad rusztowaniem w niższej odległości od metra. (uprawnienia budowlane kontakt) Na pomosty żuraw może spuszczać obiekty z jak najmniejszą siłą oraz prędkością.

Rusztowanie kontroluje się przynajmniej raz na dwa tygodnie i po wszystkich burzach, opadach atmosferycznych, czy zwykłej przerwie w pracach. Woda z deszczów, jaka zbiera się pod rusztowaniem musi posiadać dostęp do odpływów ściekami. Jak warunki terenowe są zgodne, uchronienie robi się poprzez zrobienie murowi wykopu nachylenia właściwego do tego typu ziemi. (uprawnienia budowlane 2021) Kiedy wykop robi się na niewielkiej budowie albo blisko ulicy, nie da się stworzyć rozkopu, to pionowe mury wykopu ochrania się deskowaniem.

Żurawie i bale

Bale

Końcówka bali zakończona jest na ukos. (uprawnienia budowlane program) Zestawia się je na wpust prostokątny, trójkątny i trapezowy. Deskowanie murów szczelnych zaczynamy od umiejscowienia na niecałą głębokość w odstępach 2-4m bali kierunkowych o średnicy 25X25cm do 35X35cm. W balach kierunkowych przeprowadza się wpusty podłużne, w jakie umieszcza się wypusty bali. Taka metoda zestawiania umożliwia uzyskanie kierunku zabijania bali i wypełnia mur. W narożnikach murów są bale kierunkowe i zwykle posiadają formę kwadratu i lepszą średnicę. Po umieszczeniu bali w ziemi, rozmieszcza się ramę z kleszczy i porządnie obwiązuje z balami kierunkowymi. Bale umieszcza się po kolei albo łączy w dwójki. Ugruntowanie bali zaczyna się od bali kierunkowych, idąc do środka muru, zaczynając od głębokości 2m.

Ścianki szczelne

Wcześniej wspomniane wzmocnienia nie będą wystarczyć w ziemiach mocno nawodnionych czy w wykopach przeprowadzanych na krawędzi zbiornika wodnego. Całe wzmocnienie wykopu zanim ziemia zacznie napierać a woda napływać, da nam mur szczelny, jaki robi się z bali drewnianych czy żelbetowych, a teraz już zostaje się głównie przy metalowych. Mury drewniane nieprzepuszczające zrobione są z bali grubości 6cm dla wykopu 2m, z bali 8cm dla 3m i grubości 10cm dla 4m. Jak głębokość wykopu to 6m, mury robi się z krawędziaków o średnicy 12X12cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ziemie spoiste

W ziemiach spoistych bale wzmacniające rozmieszcza się poziomo i wspiera się je filarami pionowymi. W ziemiach luźnych, zaczynamy od pionowych bali, a po skategoryzowaniu gruntu, uodparnia się poziomymi krawędziakami. Pionowe czy poziome uodpornienia bali dodatkowo stabilizuje się budowlą wsporczą. W wykopach wąskich, będą to zwyczajnie rozpory z drewna albo w wykopach niezmiennych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Bale drewniane wymienia się na odpowiednio przygotowane bale z blachy stalowej. Wykopy wąskie o niezmiennej rozpiętości chroni się tarczami oraz rozporkami nożycowymi. Poprzez obrót drutu nożyce da się powiększyć a tarcze porozsuwać, czy zewrzeć a tarcze zlikwidować.

W wykopach szerokich, wzmocnienia wspiera się zastrzałami albo kotwiami przy użyciu odciągów. Bale patrząc na spoistość ziemi i głębokości wykopu umieszcza się na styk w odległościach do maksymalnie 50cm. Wzmocnienia robi się co około 1,2-2m. W identycznych odstępach umieszcza się słupki, jakie wspierają wzmocnienie. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com