Zmniejszenie wilgotności w mieszkaniu
Zbyt duża wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu jest niekorzystna z wielu względów. Jednak przede wszystkim jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ wywołuje dla niego szereg negatywnych skutków. Jednym z nich jest możliwe pojawienie się różnego rodzaju pleśni i grzybów, które mają negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie. Ponadto przez nie możemy mieć do czynienia z dość nieprzyjemnym zapachem w naszym domu. Sprawdźmy, co możemy zrobić w celu wyeliminowania wilgoci i co w tym przypadku będzie najbardziej skuteczne. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wietrzenie
Choć wydawałoby się to banalnie proste to właśnie wietrzenie ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie wilgoci w naszym domu. Nie da się ukryć, że wietrzenie to pewien nawyk, który powinien stać się naszą codzienną rutyną. Często właśnie poprzez niedostateczne wietrzenie mieszkania jesteśmy zdani na wilgoć w mieszkaniu, która ukradkiem może pojawić się także na ścianach i meblach. Najczęstszymi powodami nadmiernej wilgoci w mieszkaniu jest przede wszystkim proces gotowania oraz kąpania. Wówczas bardzo trudno jest pozbyć się jej nadmiaru. Właśnie poprzez wietrzenie jest to możliwe najszybciej, przy jednoczesnym uzyskaniu większej ilości świeżego powietrza. Wietrzenie to proces całoroczny. Nie da się go przeprowadzać jedynie w ciepłe dni. Również zimą należy odpowiednio wietrzyć nasze mieszkanie. Często stosuje się w tym celu intensywne, ale krótkie wietrzenie, co wpływa na zmniejszenie ilości wilgoci. Nie zaleca się pozostawiania na zbyt długi okres czasu okna w pozycji uchylnej, ponieważ wówczas znacząco obniżamy temperaturę w naszym mieszkaniu. (uprawnienia budowlane 2022)
Wilgotność podczas gotowania i suszenia ubrań
Pozbywanie się nadmiernej wilgoci można zrealizować także poprzez przeciwdziałanie parowaniu wody. W tym celu najlepiej jest np. podczas gotowania przykrywać garnki, by nie dopuścić do nadmiaru wydzielania się wodnej pary. Ważnym czynnikiem, który sprzyja takiemu działaniu jest wentylator nad kuchnią, który pozwoli na pochłanianie powietrza, a następnie odprowadzanie go do wentylacyjnych przewodów. Suszenie prania także powinno się w tym przypadku sprawdzić. Jeżeli więc połączymy dość wysoką temperaturę razem z małym pokojem i suszarką z praniem – będziemy mieć do czynienia z ogromnie dużą ilością wilgotnego powietrza. Dlatego należy suszyć pranie na balkonie, a jeśli nie mamy takiej możliwości to należy dobrze odwirować pranie. Dzięki temu takie ubrania będą miały w sobie mniej wody, więc i poziom wilgotności nie będzie bardzo wzrastał. (uprawnienia budowlane program)
Pochłaniacze wilgoci
Innym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci jest zakup pochłaniacza wilgoci. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ma on za zadanie wprowadzenie do naszego pomieszczenia odpowiedniego mikroklimatu. Wybór wśród nich jest bardzo duży. Najprostsze i najtańsze mają w swojej budowie worek z absorbentem, który pochłania wilgoć. Zakup tego urządzenia nie jest drogi, ponieważ zazwyczaj oscyluje w granicach 20 zł. Łatwo można je zastosować, dzięki czemu zwłaszcza w małym mieszkaniu nie ma problemu z jego instalacją. Jednak tego typu pochłaniacz z pewnością nie sprawdzi się w dużych oraz nadmiernie wilgotnych mieszkaniach. Jeszcze innym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci jest zakup urządzenia elektrycznego. Elektryczny pochłaniacz wilgoci jest bardzo wydajny. Wyposażony jest on w higrometr, który ma za zadanie mierzyć wilgotność w naszym pomieszczeniu, a w przypadku, gdy przekroczy zadaną wartość – rozpocząć jego osuszanie. Dzięki niemu wiemy, kiedy mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci, a kiedy sytuacja jest ustabilizowana. Ich zakup wiąże się także ze zwiększeniem funkcjonalności, ponieważ często takie urządzenia są wyposażone dodatkowo w wentylator, dzięki któremu uzyskamy odrobinę ochłody w upalne dni. Elektryczne pochłaniacze wilgoci są jednak znacznie droższe, ponieważ koszt ich zakupu wynosić może nawet kilkaset złotych. (program egzaminu na uprawnienia)