fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przykłady stalowych kładek przeznaczonych dla pieszych

Przykładem wykorzystania interdyscyplinarnych naukowych osiągnięć jest kładka znajdująca się na terenie Singapuru. Nauka ta bada budowę oraz mechanizmy związane z funkcjonowaniem żywych organizmów w makro i mikro skali, aby dokonać ich adaptacji np. w konstrukcjach czy technicznych urządzeniach. Patrząc na kładkę Double Helix dokonano tu adaptacji obrazu struktury DNA mikrokwasu do konstrukcji, jaką posiada kładka. Wykonanie dokładnej statycznej analizy biomorficznej nośnej struktury kładki pokazuje, że proces realizacji jest bardzo atrakcyjny, patrząc pod kątem uzyskanej architektonicznej formy. (uprawnienia budowlane program) 

Przykłady stalowych kładek przeznaczonych dla pieszych
Przykłady stalowych kładek przeznaczonych dla pieszych

Układ cięgnowo – prętowy

Układ cięgnowo – prętowy o typie tensegrity to przykład inżynierskich konstrukcji o charakterze awangardowym. Do tej pory nie stosowało ich się praktycznie w branży mostownictwa w konstrukcyjnych układach. Tensegrity oznacza przestrzenny konstrukcyjny układ.  (uprawnienia budowlane) W nim następuje wzajemne stabilizowanie się elementów ściskanych oraz rozciąganych. Ustrój taki uzyskuje stabilność mechaniczną za pomocą wstępnego strukturowego sprężenia. Układ zbudowany jest z elementów, które są sztywne. Łączą się one ze sobą przy zastosowaniu wiotkich elementów w taki sposób, aby sztywne elementy wzajemnie ze sobą się nie stykały. Każdy ze składowych elementów łączy się tylko w sposób przegubowy. Dotychczas wykorzystywane różne wzory połączeń prętów oraz cięgien wpływają nie tylko na odmienne geometryczne postacie systemu, ale głównie na jego mechaniczne właściwości. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Pierwsza na świecie konstrukcja tensegrity

Pierwszą kładką na świecie wykonaną jako konstrukcja tensegrity jest Kurilpa Bridge w Brisbane, znajdująca się w Australii. Ma ona długość wynoszącą 470 metrów, a rozpiętość przy głównym przęśle wynosi 128 metrów. Konstrukcja ta była wzorowana w bezpośredni sposób na strukturach ich twórcy, jakim był B. Fuller. Układ o typie tensegrity wykorzystywano ze względu na lekkość wizualną konstrukcji, oraz w związku z estetycznym dopasowaniem jej do zlokalizowanej niedaleko galerii sztuki. Kładka ta zbudowana jest z trzech sekcji, a sekcją środkową główną jest konstrukcja o typie tensegrity. W jej skład wchodzą trzy przęsła, których rozpiętości wynoszą odpowiednio 57 + 128 + 45 metrów. W tensegrity układ zbudowany jest z lin i prętów, które wykonuje się z nierdzewnej stali oraz z poziomych i pionowych stalowych masztów.  Posiada on również stalowe pomostowe panele, na których znajdują się betonowe prefabrykowane płyty. Są one zespolone wraz z pomostem. Łączy się je nawzajem przy użyciu monolitycznych zamków.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Kładka dla pieszych w Szkocji

Znajdująca się w Szkocji kładka dla pieszych o nazwie Forthside Bridge w Stirling posiada długość wynoszącą 113,4 metrów oraz rozpiętość przęsła głównego wynoszącą 88,2 metrów. Kładka posiada konstrukcje z masztów stalowych, które mają rurowy przekrój, oraz cięgna wzajemnie krzyżujące się. Tworzą one dwie kratownice, do których podwiesza się pomost. Takie kratownice cechują się asymetrycznością i stopniowo zmieniają się one na swoich długościach. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com