fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

3 kwietnia 2019r. Jerzy Kwieciński stojący na czele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju poinformował o planowanych zmianach w prawie budowlanym. Taką wiadomością z pewnością interesuje się każdy, kto posiada już uprawnienia budowlane lub pragnie je w najbliższym czasie zdobyć. Jakie to zmiany w prawie budowlanym nas czekają? Co już wiemy? Jakie są plany? (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Co ma być zmienione?

Zmiany w prawie budowlanym na których skupiamy się w tym wpisie są częścią planu nazywanego #DobrePrawo. Ustawodawca chce przede wszystkim zracjonalizować koszty ponoszone przez inwestora oraz uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny. Ponadto wśród celów widnieje zapewnienie o większej stabilności rozstrzygnięć. Do głównych zadań planowanej ustawy należy uproszczenie dokonywania zmian w projekcie budowlanym i „odchudzenie” tego właśnie projektu. Z założeń wynika też wzmocnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz ułatwienie legalizacji „starych samowoli”. (materiały do nauki na egzamin na uprawnienia budowlane)

Zmiany w prawie budowlanym: co oznaczają w praktyce?

Zmniejszenie zawartości projektu budowlanego spowoduje możliwość etapowania prac nad projektem. Dzięki temu inwestor poniesie mniejsze ryzyko finansowe. Ponadto według założeń wdroży się możliwość aktualizowania projektów technicznych podczas prac budowlanych. Daje to znacznie sprawniejszy przebieg postępowania a także szybsze opracowanie projektu przez projektanta. Oprócz tego nie będzie już konieczne występowanie o pozwolenie na budowę do wykonania instalacji gazowej. Wystarczające będzie zgłoszenie tego wraz z projektem budowlanym. Projektant wydaje wtedy dokument potwierdzający możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Jeżeli jednak inwestor będzie chciał zmienić źródło ciepła na paliwo stałe, wtedy będzie musiał wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę. (testy uprawnienia architektoniczne)

Gdzie jeszcze dotrą zmiany?

Planowane zmiany w prawie budowlanym mają także pomóc w walce ze smogiem. Ponadto zmiany dotkną również budownictwa jednorodzinnego. Inwestor nie będzie miał już obowiązku zgłaszania rozpoczęcia robót budowlanych do właściwego ku temu organu nadzoru budowlanego. Oprócz tego dziennika budowy, protokołów badań, sprawdzeń i odbioru wykonanych przyłączy. Jedynym wyjątkiem od tej reguły pozostanie sprawdzenie szczelności instalacji gazowej. Ten dokument nadal trzeba będzie okazać. Kończąc, trzeba przyznać, że zmiany wyglądają naprawdę zachęcająco. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com