Zimne domy
Projektant rozważa często problematykę, jaka wiąże się z przyczynami chłodu, który pojawia się niekiedy w małych mieszkalnych domach. Patrząc na cieplny komfort mieszkańców, domy oraz ich instalacje projektuje się i wykonuje tak, aby zapewnić im spełnienie wymagań związanych z wartością współczynnika, jaki określa obliczeniowe roczne zapotrzebowanie na pierwotną energię nieodnawialną. Musi wynosić ona mniej od wartości, jaką oblicza się zgodnie z odpowiednimi procedurami. Cieplna izolacyjność w przegrodach i techniczne wyposażenie musi spełniać we właściwy sposób wymagania odnośnie cieplnej izolacyjności. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa wymagania i procedury odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Przepisy te wydano 12 kwietnia 2002 roku.
(uprawnienia budowlane cennik)
Układ termodynamiczny
Jednym ze sposobów, jaki wiąże się z przekazywaniem energii między termodynamicznymi układami jest wymiana ciepła. Przebiega ona w sposób spontaniczny, kiedy jeden z obiektów różni się pod względem temperatury od drugiego sąsiadującego obiektu. W tym wypadku wymiana ciepła będzie zachodzić aż do momentu, kiedy zostanie osiągnięty stan termicznej równowagi. Nie jest możliwe powstrzymanie procesu związanego z przekazywaniem ciepła między obiektami, które ze sobą sąsiadują. Jedyne co można zrobić, to spowolnić zajście tego procesu. Wymiana ciepła zachodzi w związku z cieplnym przewodzeniem oraz z promieniowaniem ciepła. Przenikanie cieplne to proces polegający na wymianie ciepła pomiędzy ciałami, które posiadają różny poziom temperatur. Ciała te muszą jednocześnie pozostawać ze sobą w kontakcie bezpośrednim. (uprawnienia budowlane program)
Stan gruntowych wód
Na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje się podwyższenie stanu gruntowych wód, co od jesieni do wiosny stwarza problem. Jest to akurat czas, w którym ogrzewa się domy. Wody wpływają na obniżenie się poziomu temperatury posadzek przyziemia i ścian. Wilgotność zwiększa się, a przy posadzkach temperatura we wnętrzu ulega obniżeniu. Niedogrzane pomieszczenia w związku z nadmierną ucieczką ciepła sprawiają, że pojawia się zjawisko konwekcji. Temperatura, jaką osiąga się przy posadzce nie jest komfortowa dla użytkowników. W związku z chłodem stóp u człowieka zachodzi utrata ciepła z krwioobiegu. Prowadzi to do odczucia dyskomfortu i znużenia, bądź zmęczenia. (uprawnienia budowlane segregator)
Wymagania w technicznych warunkach
Niekiedy spełniając wszystkie techniczne warunki, jakie wiążą się z cieplnym komfortem zachodzi sytuacja, że inwestora spotyka niemiła niespodzianka, jaka wiąże się z użytkowaniem domów. Może czasami okazać się, że choć ich budynki są podobne do wybudowanych przez innych inwestorów, z podobnym klimatycznym środowiskiem i taką samą zachowaną starannością, to koszty związane z ich ogrzewaniem będą jednak większe. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy działka na jakiej budowane są domy leży na delikatnie pochylonym terenie, bądź gdy gruntowe podłoże zbudowane jest z zalegającego płytko przepuszczalnego gruntu nad nieprzepuszczalnym gruntem. (uprawnienia budowlane 2023)