fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zimne domy

Projektant rozważa często problematykę, jaka wiąże się z przyczynami chłodu, który pojawia się niekiedy w małych mieszkalnych domach. Patrząc na cieplny komfort mieszkańców, domy oraz ich instalacje projektuje się i wykonuje tak, aby zapewnić im spełnienie wymagań związanych z wartością współczynnika, jaki określa obliczeniowe roczne zapotrzebowanie na pierwotną energię nieodnawialną. Musi wynosić ona mniej od wartości, jaką oblicza się zgodnie z odpowiednimi procedurami. Cieplna izolacyjność w przegrodach i techniczne wyposażenie musi spełniać we właściwy sposób wymagania odnośnie cieplnej izolacyjności. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa wymagania i procedury odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Przepisy te wydano 12 kwietnia 2002 roku.

 (uprawnienia budowlane cennik) 

Zimne domy
Zimne domy

Układ termodynamiczny

Jednym ze sposobów, jaki wiąże się z przekazywaniem energii między termodynamicznymi układami jest wymiana ciepła. Przebiega ona w sposób spontaniczny, kiedy jeden z obiektów różni się pod względem temperatury od drugiego sąsiadującego obiektu. W tym wypadku wymiana ciepła będzie zachodzić aż do momentu, kiedy zostanie osiągnięty stan termicznej równowagi. Nie jest możliwe powstrzymanie procesu związanego z przekazywaniem ciepła między obiektami, które ze sobą sąsiadują. Jedyne co można zrobić, to spowolnić zajście tego procesu. Wymiana ciepła zachodzi w związku z cieplnym przewodzeniem oraz z promieniowaniem ciepła. Przenikanie cieplne to proces polegający na wymianie ciepła pomiędzy ciałami, które posiadają różny poziom temperatur. Ciała te muszą jednocześnie pozostawać ze sobą w kontakcie bezpośrednim.  (uprawnienia budowlane program) 

Stan gruntowych wód

Na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje się podwyższenie stanu gruntowych wód, co od jesieni do wiosny stwarza problem. Jest to akurat czas, w którym ogrzewa się domy. Wody wpływają na obniżenie się poziomu temperatury posadzek przyziemia i ścian. Wilgotność zwiększa się, a przy posadzkach temperatura we wnętrzu ulega obniżeniu. Niedogrzane pomieszczenia w związku z nadmierną ucieczką ciepła sprawiają, że pojawia się zjawisko konwekcji. Temperatura, jaką osiąga się przy posadzce nie jest komfortowa dla użytkowników. W związku z chłodem stóp u człowieka zachodzi utrata ciepła z krwioobiegu. Prowadzi to do odczucia dyskomfortu i znużenia, bądź zmęczenia.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Wymagania w technicznych warunkach

Niekiedy spełniając wszystkie techniczne warunki, jakie wiążą się z cieplnym komfortem zachodzi sytuacja, że inwestora spotyka niemiła niespodzianka, jaka wiąże się z użytkowaniem domów. Może czasami okazać się, że choć ich budynki są podobne do wybudowanych przez innych inwestorów, z podobnym klimatycznym środowiskiem i taką samą zachowaną starannością, to koszty związane z ich ogrzewaniem będą jednak większe. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy działka na jakiej budowane są domy leży na delikatnie pochylonym terenie, bądź gdy gruntowe podłoże zbudowane jest z zalegającego płytko przepuszczalnego gruntu nad nieprzepuszczalnym gruntem. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com