fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacja w energooszczędnych domach

Przy izolacji dachu, podłóg, ścian czy instalacji dla każdej technologii oraz sytuacji dobiera się odpowiedni wyrób z mineralnej wełny. W Polsce działa pięciu producentów, którzy posiadają szeroką gamę produktów. Przy wielu aplikacjach np. w skośnym dachu, ocieplenie za pomocą wełny będzie jedną z najtańszych opcji. Ma ono jednak taką samą skuteczność, czyli identyczny cieplny opór. Tam, gdzie wełna kosztuje trochę więcej, przynosi ona także wiele innych korzyści niż pozostałe izolacyjne materiałuy Poprzez izolację cieplną ze skalnej albo szklanej mineralnej wełny można w mieszkaniu zapewnić większy cieplno – wilgotnościowy komfort. Mieszkanie będzie posiadać także lepszy stopień akustyczności oraz będzie bezpieczne od pożaru. Czynniki te wpływają zarówno na samopoczucie oraz zdrowie, jak i na bezpieczeństwo. (uprawnienia budowlane 2022) 

Izolacja w energooszczędnych domach
Izolacja w energooszczędnych domach

Zastosowanie mineralnej wełny

Wyroby powstałe z mineralnej wełny poprzez swoją trwałość są w stanie zachować izolacyjne właściwości przez całkowity okres związany z użytkowaniem. Taki rodzaj ocieplenia cechuje się odpornością na starzenie oraz na utratę swoich własności w związku z zachodzącymi biologicznymi i chemicznymi czynnikami. Poprzez swoje właściwości mineralna skalna albo szklana wełna wpływa na zmniejszenie ryzyka związanego z zatrzymaniem w budynku wilgoci. Wpływa również na ograniczenie rozwijania się grzybów i pleśni. To z kolei przynosi bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Ocieplenie na dachu

Obecnie zgodnie z przepisami współczynnik związany z przenikaniem ciepła dla dachu nie może przekraczać wartości 0,15 W/(m2K). W związku z tym konieczne staje się zastosowanie grubszej izolacji, niż w przypadku zewnętrznych ścian. Podejmując decyzje o budowie energooszczędnego domu warto izolować dach lepiej, niż wymagają tego przepisy. Grubość przy ociepleniu standardowym wynosi ok. 25 cm. Kiedy zastosujemy na dachu ocieplenie o grubości wynoszącej 30-40 cm, przy materiale o dobrych termoizolacyjnych właściwościach współczynnik związany z Uc może osiągać wartość wynoszącą jedynie 0,10 W/(m2K). To da z pewnością wiele korzyści. W okresie zimowym zaoszczędzi się na kosztach związanych z ogrzewaniem, a latem poddasze nie będzie ulegać przegrzewaniu. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Odpowiednia izolacja dachu

Odpowiednio stworzona na dachu izolacja zapobiegnie wykraplaniu się wodnej pary, która może prowadzić do powstania zagrzybienia drewnianej konstrukcji i pogorszenie jej konstrukcyjnych właściwości. (uprawnienia budowlane program)   Dobrej jakości ocieplenie na dachu to warunek nie tylko oszczędnego procesu gospodarowania energią, ale również  świadczy to o trwałości domu. Korzyść, jaka płynie z ocieplenia mineralną wełną to przede wszystkim pożarowe bezpieczeństwo, ponieważ wełna jest materiałem niepalnym. Zarówno skalna, jak i szklana wełna mineralna posiada najwyższą klasę związaną z reakcją na ogień zgodnie z europejską ogniową klasyfikacją. To oznacza, że ten materiał nie będzie wspomagał rozwijania się pożaru i nie rozprzestrzeni go. Klasyfikowane jako A1 materiały nie wytwarzają również trujących dymów.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com