fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W skład zestawu wchodzą maszyny, które uszeregowane w kolejności przebiegu procesu technologicznego stabilizacji gruntów służą do:

– spulchniania gruntów,

– rozdrabniania gruntów,

– rozścielania gruntu doziarniającego,

– rozścielania cementu,

– mieszania gruntu z cementem na sucho i mokro,

-zwilżania gruntocementu,

– profilowania mieszanki gruntocementu,

– zagęszczania gruntocementu,

– pielęgnacji stabilizowanego gruntu (uprawnienia budowlane).

Zestaw maszyn rolniczych
Zestaw maszyn rolniczych

Maszyny do spulchniania gruntów

Żeby grunt, który będzie wykorzystywany do stabilizacji, był równomiernie wymieszany, wcześniej należy go spulchnić. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu zwyczajne pługi rolnicze jedno- lub wieloskibowe, które łączą się w jeden sztywny zespół. Pługi rolnicze skibowe są odpowiednie do spulchniania gruntów w warstwie do 20 cm. Powinny one posiadać regulowane płozy, dzięki którym zabezpieczona zostanie stała głębokość podczas spulchniania.

Maszyny do rozdrabniania gruntu

Zwarty grunt można częściowo rozdrobnić przy wykorzystaniu kultywatora sprężynowego z ciągnikiem. Kultywator przyczepny zbudowany jest z:

– ramy stalowej,

– sprężystych zębów, które są zamocowane do ramy (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Zęby te zanurzają się na głębokość 16-18 cm, a ich szerokość robocza wynosi 3 m. Kultywator porusza się z prędkością 5 km/godz.

Dzięki bronie talerzowej można również doprowadzić do całkowitego rozdrobnienia gruntu. Brona ta jest czterosekcyjna dwuszeregowa. W jej skład wchodzi rama przednia oraz tylna. Do nich mocuje się po dwie sekcje, które liczą po 9 talerzy każda.

Do organów roboczych zalicza się kroje. Mają one formę tarcz wypukłych, które wykonuje się ze stali odpornej na ścieranie. Sekcje z talerzami należy ustawiać pod odpowiednim kątem do kierunku ruchu. Istnieje zasada, że im większy jest kąt natarcia, tym większe jest zagłębienie talerzy oraz intensywniejsze kruszenie gruntu.

Maszyny do rozścielania gruntu doziarniającego

Zadaniem rozścielarek jest rozścielanie gruntu doziarniającego. Doczepia się je do samochodów, które maja wywrotną skrzynię do tyłu. Zbudowane są one z:

– zasobnika rozścielanego materiału,

– bębnowego podajnika-zasilacza z napędem od tylnych kół samochodu,

– zasłony zasobnika, regulującej wielkość rozsiewu,

– automatycznego zaczepu.

Zasobnikiem jest spawana skrzynia blaszana, która charakteryzuje się odpowiednią pojemnością. Zasilacz najczęściej powstaje z rur o cienkich ścianach. Jego zadaniem jest przede wszystkim równomierne podawanie kruszywa do szczeliny wylotowej. Zasilacz otrzymuje napęd od kół jezdnych samochodu za pośrednictwem kół kontaktowych lub napędu łańcuchowego. Napęd posiada urządzenie zwrotne. Dzięki temu możliwy jest obrót zasilacza w jedną stronę niezależnie od kierunku jazdy samochodu. Zasłona powstaje z kilku sprężystych blach, które ustawia się rzędem (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). W efekcie przypadkowe duże ziarna mogą się dostać przez szczelinę. Żeby dobrać potrzebną grubość rozścielanej warstwy, należy regulować szerokość szczeliny.

Rozścielarka specjalna

Rozścielarki specjalne wykorzystuje się do tego, żeby osiągnąć pełną prawidłowość robót podczas mechanicznego rozścielania cementu. Najpopularniejsza jest rozścielarka cementu, którą wyprodukowała firma Vogele. Może ona pracować w zespole z:

– samochodem do przewozu cementu,

– zwyczajnym samochodem skrzyniowym z wywrotem do tyłu.

Montuje się ją na podwoziu gąsienicowym. Zbudowana jest ona z zasobnika. W jego dolnej części umiejscawia się dwa przenośniki taśmowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim równomierne rozprowadzanie cementu na całej szerokości szczeliny zsypowej. Od szerokości szczelin zależy grubość układanej warstwy cementu. W sytuacji, kiedy wyłączy się jeden z przenośników, rozścielarka może pracować na połowie swojej szerokości. Dodatkowo przesuwna poprzeczna zastawka pozwala na regulowanie szerokości rozścielania skokami co 10 cm w granicach całej szerokości roboczej maszyny (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com